Miliony oglądają TED, idee warte rozpowszechniania

TED podał oglądalność swoich najpopularniejszych materiałów. Liczby robią wrażenie, chociaż jakość filmików prosi się o większą liczbę wyświetleń.

Czym jest TED?

TED najprościej opisać jako "konferencję naukową", chociaż daleko temu wydarzeniu do akademickich spotkań. Bardziej odpowiednim porównaniem wydaje się XVII-wieczny salon. Elity Krzemowej Doliny, i nie tylko, płacą spore pieniądze, żeby się tam znaleźć. Można tam bowiem spotkać najtęższe umysły tego świata, czołowe osobistości biznesu, polityki czy technologii. Można powiedzieć, że oddychanie tym samym powietrzem, co goście, stanowi już pewną nobilitację.

Niech Was jednak ta elitarność nie odstraszy, bo wbrew pozorom TED jest bardzo ludzki. Materiały są udostępniane za darmo na stronie, do wielu z nich użytkownicy ochotniczo przygotowują napisy. Wszystko po to, żeby umożliwić jak największej grupie ludzi obejrzenie wielu naprawdę świetnie poprowadzonych, zrozumiałych, treściwych, zwięzłych (15-20 min) i nieraz poruszających wystąpień dotyczących tak skomplikowanych zagadnień nauki, jak i życia codziennego.

Miliony to za mało?

Wszystkie poniższe filmiki (oprócz ostatniego) mają polskie napisy

TED zebrał dane i opublikował listę 20 najlepiej oglądanych materiałów, od strony TED-a, przez YouTube'a, na takich stronach jak Hulu skończywszy. Przedstawię Wam jedne z ciekawszych pozycji na tej liście (chociaż wszystkie są ciekawe).

Szkoła zabija kreatywność - sir Ken Robinson

To najchętniej oglądany materiał na liście (13.4 mln razy) i nietrudno odgadnąć dlaczego. Uwielbiamy psioczyć na system edukacji. Robinson wbija w niego kilka celnych szpil, które bolą. Nie kończy na stwierdzeniu (chociaż próbował), że szkoły zabijają kreatywność. Stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje. Odpowiada - system edukacji stworzono w XIX wieku, kiedy jego głównymi zadaniami były a) praca, b) uniwersytety. Dlatego dzisiaj nie spotkacie systemu edukacyjnego, który traktowałby taniec równie ważnie co matematykę. To błąd.

Wylew, który był darem - Jill Bolte Taylor

Nasz mózg nie jest jednością. Słyszeliście nieraz o lewej lub prawej półkuli, zapewne jednak nie poświęcaliście temu zbyt wiele uwagi. W końcu i tak są niczym jedność, prawda? Błąd. Prawa półkula mózgowa podchodzi do świata bardziej... fizycznie. Odbiera go takim jakim jest, skupia się na chwili i traktuje siebie jako część wszechświata. Lewa czyni nas ludźmi, sprawia, że zaczynamy wszystko racjonalizować, planować, wyodrębniać siebie od reszty. O tym, jak ważna jest to różnica Jill Bolte Taylor, neurolożka, przekonała się przeżywając wylew. Okazało się, że przez wyłączenie lewej półkuli doznała wręcz objawienia.

Podwodne cuda - David Gallo

Jeśli jesteście fanami programów przyrodniczych, to nie muszę Was przekonywać do obejrzenia tego materiału. Zapewne bardziej prawdopodobne jest to, że go obejrzycie niż że przeczytacie te słowa. Jeśli zaś, tak jak ja, nie koniecznie jesteście zafascynowani florą i fauną, to uwierzcie, ten filmik warto obejrzeć. Jednak życie na Ziemi potrafi zaskakiwać, nawet tam, gdzie trudno byłoby się go spodziewać. No i ta ośmiornica...

Dlaczego jesteśmy szczęśliwi? - Dan Gilbert

Czym jest szczęście? Bardzo często oszukujemy siebie, że szczęście jest czymś, co można osiągnąć. Nie, nie kupić. Osiągnąć. Zrobię to i będę szczęśliwy. Jak tego nie zrobię, to popadnę w depresję i moje życie się załamie. O wielu rzeczach tak myślimy, od matury po pracę. A kiedy zdarzy się, że jednak powinie nam się noga, i rzeczywiście coś ważnego zawalimy, okazuje się, że... nadal oddychamy. Że wcale nie płaczemy po nocach. No, przynajmniej nie zawsze. Szczęście jest więc czymś znacznie bardziej zmyślnym niż nam się wydaje i Dan Gilbert poświęcił mu swoje wystąpienie.

Trzy ważne pytania o wszechświat - Stephen Hawking

Prawdopodobnie każdy zadał je sobie raz w życiu. Teraz poznacie krótkie, precyzyjne odpowiedzi na nie. Po pierwsze, jaki był początek wszechświata? Po drugie, czy istnieje życie pozaziemskie? Po trzecie, jaka jest przyszłość człowieka? Odpowiedzi Hawkinga może nie wywracają życia do góry nogami, ale dają jasny pogląd na to, co na ich temat sądzi nauka.

Jak żyć przed śmiercią - Steve Jobs

 

Praktycznie rzecz biorąc nie jest to materiał z konferencji TED, ponieważ jest to przemówienie Jobsa dla absolwentów Uniwersytetu Stanford. Zostało jednak ujęte w rankingu, bo znalazło się na stronach TED. A znalazło się, bo przemówienie, szczególnie po śmierci współtwórcy Apple'a, jest istotne dla sporej grupy osób. Jobs w kilkunastu minutach wykłada swoją życiową filozofię, która motywowała go do rzucenia studiów, założenia Apple'a, nie wycofania się po zwolnieniu go z jego własnej firmy i do walki z rakiem.

Cały ranking wraz z linkami znajdziecie tutaj . Warto nie tylko go przejrzeć, ale i obejrzeć. Po zapoznaniu się z filmikami zapewne także uznacie, że te miliony to nadal jednak za mało.

Więcej o: