Microsoft przywraca kultowe gry Atari do życia

Microsoft na zlecenie Atari postanowił przywrócić do życia najbardziej znane gry arcade. Mija bowiem czterdzieści lat od debiutu kultowego Ponga, od którego wszystko się zaczęło.

W 1972 roku świat oszalał na punkcie gry Pong stworzonej przez Atari. Tytuł w znacznym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności konsol i przekonaniu milionów do nowego rodzaju rozrywki.

Po czterdziestu latach najbardziej znane konsolowe gry Atari do życia przywraca Microsoft. Przy okazji promuje swoją najnowszą przeglądarkę - Internet Explorer 10, który zadebiutuje wraz z Windowsem 8. Najnowszy Explorer pozwoli sprawdzić w praktyce atuty HTML5 - środowiska, które wypiera Flasha.

Odwiedzając stronę atari.com/arcade możemy cieszyć się nowymi wersjami kultowych tytułów. Wszystkie zyskały nową grafikę i efekty specjalne. Sprawia to, że są gratką dla fanów "muzealnych" konsol. Są grami w pełni dostosowanymi do współczesnych realiów.

Deweloperzy mogą tworzyć nowe tytuły i publikować je na Atari Arcade. Wystarczy pobrać odpowiedni SDK.

Microsoft przygotował też filmy promujące swoje najnowsze dzieło - są udostępnione na wirtualnym dysku SkyDrive pod tym linkiem .

 

Oto kilka najbardziej znanych tytułów odświeżonych przez Microsoft

Pong (1982) - absolutny klasyk. W latach osiemdziesiątych miałem przyjemność grać w tę grę przy pomocy osobliwego joysticka - wałka obracanego wokół osi.

Asteroids (1979) - gra równie prosta co wciągająca. Wiążą się z nią ciekawe plany Hollywood. Filmowcy z Universal w 2009 roku postanowili nakręcić film inspirowany tym tytułem. Za kamerą miał stanąć Lornezo di Bonaventura (Transformers, Salt, Gwiezdny pył).

Combat (1977) - wojenna strzelanka. Wierzcie lub nie, ale kilka dekad temu po ekranie między grubymi na pół cala liniami wędrowały toporne obiekty złożone z dość sporych kwadratów. Były czołgami lub śmigłowcami - zależnie od poziomu rozgrywki.

Super Breakout (1978) - jeden z niezmiernie licznych braci Breakouta z 1976 roku. Wybijanie dziury w linii cegieł było kiedyś sposobem na całe popołudnie. Sprawdza się i dziś.

Bez względu na to, czy wolicie stare gry, czy te nowsze warto odwiedzić stronę Atari. Tytuły takie jak Centipede, Lunar Lander, Missile Command, Yar's Revenge i te wyżej wspomniane są wciąż świeżą klasyką.

[za bit-tech.net , informacje prasowe Microsoft]

Więcej o: