Elektrobiblioteka zachwyca świat: książka jako urządzenie sterujące komputerem

Waldek Węgrzyn wieńcząc studia Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach stworzył dzieło, które jest jednocześnie e-bookiem, książką i urządzeniem sterującym komputerem. O pracy Polaka piszą zagraniczne serwisy.

Elektrobiblioteka jest swojego rodzaju manifestem - wezwaniem do stworzenia nowego rodzaju książki, takiego, który nadążałby za dzisiejszymi realiami. Dzieło, będące pracą dyplomowa Waldka Węgrzyna, studenta katowickiej ASP, jest niezwykłe.

Po pierwsze - jest książką, którą można czytać ale i podłączyć poprzez port USB do komputera. Wtedy staje się narzędziem sterującym - przewracanie fizycznej kartki powoduje przesunięcie jej na ekranie. Film dokumentujący powstawanie Elektrobiblioteki udowadnia, że powstała olbrzymim nakładem pracy - zarówno w fazie pisania, projektowania graficznego jak i wykonywania fizycznego egzemplarza.

Po trzecie - Elektrobiblioteka jest interaktywnym e-bookiem. Wystarczy odwiedzić adres elektrobiblioteka.net i zobaczyć/przeczytać elektroniczną wersję pracy.

Jest napisana ciekawie a jednocześnie zwięźle - autor jakby pamiętał, że współczesny "czytelnik" nie lubi przerośniętych akapitów i rozbudowanych dygresji. Dowiadujemy się więc o zaletach i ograniczeniach elektronicznego systemu dystrybuowania treści, cechach i rodzajach interfejsu. I o tym jak forma publikacji ma wpływ na publikowane treści.

"Najwyższy czas, by w świadomości projektantów, autorów i czytelników zniesiony został ścisły podział na sfery druku i ekranu." - czytamy w pracy Węgrzyna.

Czytelnicy zagranicznych serwisów, które piszą o pracy Polaka, nie szczędzą komplementów. Pojawiają się oczywiście głosy krytyki: jaki jest sens tworzenia takiej pracy.

Odpowiadając na to pytanie nie można zapominać, że Elektrobiblioteka jest przede wszystkim dziełem sztuki. Do tego takim, które łączy różne jej aspekty. Pracy pana Węgrzyna nie brakuje innowacyjności ani świeżości.

[ za theverge.com ]

Więcej o: