Robot-gentleman: kwiatka nie zgniecie, lecz ostrożnie owinie go ramieniem ośmiornicy

Robot z Uniwersytetu Harvarda podnosi przedmioty z niespotykaną delikatnością. Posługuje się cybernetyczną wersją ramienia ośmiornicy.

Pomimo wysiłków naukowców roboty nie poruszają się ze zbytnią gracją. O ile nie są precyzyjnie sterowane przez człowieka łatwo mogą coś zmiażdżyć przy podnoszeniu lub rozbić w drobny mak.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda pod przewodnictwem George'a Whitesidesa postanowił więc wymyślić nowy rodzaj robota o delikatniejszym chwycie.

Ich ostatnie dzieło potrafi owinąć się wokół kwiatu niczym ramię ośmiornicy - nie wyrządzając jednak obiektowi żadnej krzywdy.

Macka wykonana z elastycznego plastiku zawiera trzy rękawy, którymi pompowane jest powietrze. Odpowiednia manipulacja procesem napełniania gazem wygina ramię do pożądanego kształtu.  Całość procesu jest kontrolowana w trzech wymiarach co jest postępem względem poprzedniej wersji robota.

Prócz chwytaka urządzenie może też  być nowym rodzajem wideo-szpiega. Wystarczy na końcu rękawa zamocować kamerę. Należy też zauważyć, że robot o takiej konstrukcji nie będzie mógł być zbytnio zminiaturyzowany. Ale czyż i tak nie przyda do usuwania niewypałów, min i substancji toksycznych?

[ za www.newscientist.com ]

Więcej o: