Japończycy pracują nad robotem, który ma zdać egzaminy na uniwersytet

W Japan's National Institute of Informatics trwają prace nad stworzeniem naprawdę bystrego robota. Już w 2021 roku ma być on gotowy do zdania egzaminów na Uniwersytet Tokijski, które obejmują wiele dziedzin nauki od matematyki po języki obce.

Robot ma analizować podsunięte pytania i zawarte w nich słowa oraz liczby. Naukowcy z Japan's National Institute of Informatics (pracujący przy wsparciu Fujitsu) mają nadzieję, że po krótkiej analizie będzie gotów podać poprawną odpowiedź.

"Robot musi przeanalizować pytania egzaminacyjne i skonwertować sformułowania językowe oraz wyrażenia matematyczne do formy, którą będzie w stanie przetworzyć przy pomocy algebry komputerowej." - stwierdził Hidenao Iwane, którzy przewodniczy pracom.

Uniwersytet Tokijski, na który chce dostać się robot, jest uczelnią z bardzo wysoką pozycją w światowym rankingu.

Celem, jaki przed sobą stawiają naukowcy jest opracowanie technologii, która umożliwi każdemu łatwe posługiwanie się skomplikowaną analizą matematyczną.

Japończycy zaproponowali następujący schemat uzyskania przez robota poprawnej odpowiedzi:

  • testowanie problemu
  • analiza semantyczna (interpretacja naturalnego języka)
  • analiza równań
  • obliczenia przy pomocy systemu algebry komputerowej.

Robot chcący dostać się na uniwersytet musi posiąść szeroką wiedzę w tym z zakresu obliczeń symbolicznych. Ambicje japońskich naukowców są więc spore - stworzony przez nich sztuczny mózg może okazać się przełomem.

[ za phys.org ]

Więcej o: