MAC uporządkował stajnię Augiasza. Projekty cyfrowe mają ruszyć z kopyta

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji obwieszcza sukces - dotacje unijne na informatyzację administracji zostaną odmrożone.

Jak informuje na swojej stronie MAC, Komisja Europejska zapowiedziała odmrożenie środków na e-administrację. Zostały one zamrożone 20 kwietnia tego roku po tym, jak na jaw wyszła skala nieprawidłowości w dotychczasowym procesie informatyzacji:

Decyzja Komisji to efekt śledztw CBA i prokuratury. W końcu października CBA zatrzymało b. dyrektora Centrum Projektów Informatycznych przy MSWiA Andrzeja M., jego zastępcę Piotra K. (obu odwołano latem 2010 r.) oraz kierowniczkę działu promocji w tym Centrum. Zarzuty: korupcja i pranie pieniędzy z łapówek.

Pisała w kwietniu Gazeta Wyborcza . Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji postanowiło od nowa uprzątnąć projekty związane z e-administracją, aby nie tylko odmrozić środki, ale i "postawić na nogach to, co stało na głowie".

Wraz z odmrożeniem środków MAC zapowiada, że informatyzacja przyspieszy i że będzie przebiegać z korzyścią dla nas, obywateli. Do końca perspektywy budżetowej, czyli 2015, ministerstwo będzie mogło wydać 3,3 mld zł na te cele. W efekcie możemy liczyć, że m.in. powstanie polska karta ID, która ma znacznie ograniczyć konieczność składania w urzędach dokumentów z indywidualnymi danymi, elektroniczna platforma P1, która umożliwi zbieranie danych medycznych, czy Emp@tia, która ma umożliwić załatwianie jak największej ilości spraw dot. pomocy społecznej drogą elektroniczną.

Więcej o: