Powerpoint nas ogłupia - tak twierdzi NASA i Armia USA

Czy prezentacje w PowerPoincie "lasują nam mózgi"? Kilku amerykańskich generałów twierdzi, że tak.

Generał James N. Mattis dowodzący w amerykańskiej armii korpusem Marines stwierdził jakiś czas temu, że prezentacje konstruowane w PowerPoincie ogłupiają widzów.

Niedawno, do oskarżeń doszło nowe. Głównodowodzący sił NATO w Afganistanie, Generał Stanley A. McChrystal posądził pakiet PowerPoint o stanowienie głównego zagrożenia dla amerykańskich sił zbrojnych. Niezależnie od miejsca, w którym stacjonują.

Co takiego spowodowało wściekłość amerykańskiego generała?

Czym zawinił Power Point?

Oficer dowodzi, że prezentowanie koncepcji przy pomocy narzędzia Microsoftu pozwala świadomie lub nie, ukryć ważne fakty. Według niego, sposób w jaki organizowane są dane prezentowane w dokumentach PowerPoint nazbyt uproszcza przekaz. Całą narrację, nawet jeśli dotyczy ona spraw naprawdę skomplikowanych trzeba zaprezentować na kilkunastu/-dziesięciu hierarchicznie uporządkowanych slajdach. Aby były czytelne, ilość materiału należy dodatkowo okroić do minimum, wyciągając naciągane wnioski. Zwyczajnie, nie ma miejsca, aby zaprezentować je we właściwym kontekście.

Ponadto, szkodliwa ma być sama "graficzność" tego typu prezentacji. Papeteria, liczne znaki towarowe, ramki i tabelki sprawiają, że widzowie zwyczajnie przestają myśleć analitycznie, przeładowani wyrywkowymi danymi.

Bez przesady?

W tym momencie, pewnie większość z osób, które na co dzień mają kontakt z PowerPointem myśli, że być może i owszem, rzeczone prezentacje nie stanowią doskonałego medium, ale chyba nie ma nad czym załamywać rąk.

Amerykański generał odpowiada - gdyby nie prezentacja w PP, być może nie wydarzyła by się, na przykład, katastrofa promu Columbia w 2003 roku. Wystarczająco poważne?

Z bardziej przyziemnych argumentów - obliczono też, że ponoć sam Citibank mógłby zaoszczędzić rocznie nawet 47 milionów dolarów na czasie przeznaczonym na źle przygotowane prezentacje.

Więcej przykładów i solidną dekonstrukcję psychologii wokół prezentacji PowerPointa znaleźć można w książce Francka Frommera, pt " How PowerPoint makes you stupid... ". Póki co, pozycja dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

[za Bakadesuyo ]

Więcej o: