Rozpuszczalne układy scalone mogą być przełomem w medycynie

Wszczepią ci termometr albo baterię słoneczną.

To może być prawdziwy przełom w medycynie. Naukowcy z University of Illinois i Tufts University opracowali sposób tworzenia układów scalonych rozpuszczających się w wodzie. Mają one umożliwić tworzenie niewielkich implantów, które po pewnym czasie same rozpuszczą się w naszym ciele.

Opracowana metoda polega na łączeniu krzemu z magnezem i pokryciu go specjalną "jedwabną powłoką". Naukowcy mogą kontrolować trwałość tej powłoki, a jednocześnie trwałość samych układów scalonych. Można je stworzyć w taki sposób, by rozpuściły się po paru minutach, a można tak, by wytrzymały w ciele człowieka kilka lat.

Wynalazek przeszedł już serię testów, w trakcie których szczurowi wszczepiano niewielki czujnik. Mógł on mierzyć czy w ranie powstałej w wyniku zabiegu zbierają się bakterie. Naukowcy twierdzą jednak, że są w stanie stworzyć również miniaturowe termometry, urządzenia zapisujące obraz, a nawet baterię słoneczną. Odkrycie jest na tyle obiecujące, że stojący za nim zespół otrzymał środki, by rozpocząć produkcję na masową skalę.

[za: The Verge ]

 
Więcej o: