Lumia się nie sprzedaje, Nokia ponosi straty

Nokia traci setki mln euro, w dużej mierze przez Lumię.

Nokia ogłosiła, że trzeci kwartał zakończyła stratą netto w wysokości 969 mln euro (w zeszłym roku kwartalna strata wynosiła 68 mln euro). Jest to pokłosie m.in. spadku przychodów o 19%, do poziomu 7,2 mld euro. Analitycy od razu zwrócili uwagę, że w sumie Finowie stracili 4,5-4,8 mld euro od momentu, kiedy postanowili związać się z Microsoftem.

To katastrofalne wyniki i niezbyt wielkim pocieszeniem jest fakt, że w gotówce Nokia ma jeszcze 3,6 mld euro (w czerwcu miała jeszcze 4,2 mld). Jeśli firma nadal będzie traciła pieniądze, to za dwa lata może obudzić się bez rezerw.

Dlaczego trzeci kwartał był dla Nokii tak trudny? Wśród przyczyn, paradoksalnie, wymienia się Windowsa 8. Kiedy stało się jasne, że dotychczasowe Lumie nie doczekają się aktualizacji swoich systemów Windows Phone do wersji z numerem 8, klienci zaczęli wstrzymywać się z zakupem smartfonów. Jeszcze w drugim kwartale sprzedano 4 mln Lumii, w tym zaś już tylko 2,9 mln. Jak zwrócił uwagę Horace Dediu z Asymco:

Trzymiesięczna sprzedaż Lumii = trzydniowa sprzedaż Androida

Kluczowe dla fińskiej firmy będą dwa nadchodzące kwartały. Jeśli pojawienie się Windowsa 8, a wraz z nim nowych modeli Lumii, nie odbije firmy od dna, to trudno oczekiwać, żeby cokolwiek innego było w stanie.

Źródło:  Business Insider , New York Times

dane dostarcza:

Więcej o: