Windows Store a Windows Phone Store - niby takie same, a jednak inne

Windows 8 miał swoją premierę, Windows Phone 8 pojawi się w listopadzie. Czas więc się zapytać - co z aplikacjami i sklepami?

Jedną z największych zalet nowej rodziny Windowsów ma być to, że będą jedną wielką rodziną. Microsoft zaznaczał , że widać to choćby po programowaniu - tworząc aplikację na Windows 8 tworzymy równocześnie niemalże aplikację na Windows Phone 8. Wystarczy tylko kilka zmian tu i tam, i voila, mamy aplikacje na urządzenia mobilne i komputery. Czy to jednak oznacza, że mamy jeden sklep?

Nie, sklepy są dwa, Windows Store i Windows Phone Store. I wygląda na to, że wcale nie jest takie oczywiste to, że kupując aplikację w jednym, automatycznie otrzymamy ją w drugim. Sugeruje to strona Microsoftu poświęcona Windows Store. Czytamy na niej:

Aplikacja uzyskana w Sklepie Windows, zarówno bezpłatna, jak i płatna, jest Twoją własnością i możesz ją zainstalować na pięciu komputerach.

Ani słowa o smartfonach. No, warto także zwrócić uwagę na ograniczenie - 5 komputerów to niby dużo, ale z drugiej strony to także znak, że Microsoft nie zrezygnował z okazji wprowadzenia takiego ograniczenia.

Windows 8 i Windows Phone 8 dopiero startują, stąd też może brak jasnego przesłania, że aplikacje kupione na Windows Phone 8 dostępne będą także na Windows 8. Być może wszystko zależy od tego, jak sami twórcy aplikacji ustalą swoją politykę i czy w cenie jednego będą sprzedawać aplikacje na smartfony (Windows Phone Store) i tablety oraz komputery (Windows Store). Na razie jednak pojawiła się pewna rysa na monolicie "szczęśliwej, windowsowej rodziny".

Aplikacje z Windows Phone 7 mają działać na Windows Phone 8. Od twórców będzie zależeć, czy będą tworzyć aplikację działające na obu systemach, czy tylko na nowszym.

Więcej o: