Kolejne badania potwierdzają: nadeszło pokolenie "Digital Natives"

Zamiast tekstu wolą grafikę, pochłaniają informacje w zawrotnym tempie, przywykli do "przetwarzania wielowątkowego". A według badań bez Internetu czują się zagubieni. Cyfrowi tubylcy czyli "digital natives" są wśród nas.

Ankieta przeprowadzona przez brytyjskie Muzeum Nauki wśród osób do 25 roku życia ukazała, jak bardzo obecne pokolenie uzależnione jest od Sieci. Czterech na pięciu ankietowanych stwierdziło, że czuje "zagubienie" bez dostępu do Internetu. W grupie powyżej 25 lat tak samo czuje się trzech spośród pięciu ankietowanych.

30% badanych wybiera Internet przed telewizją, 60% uznaje go za najistotniejszą innowację minionego stulecia.

Połowa spośród ankietowanych kobiet używa stron internetowych do samodzielnej diagnozy, podobnie jak 60% ludzi poniżej 25 lat.

Nawet gotowanie często nie może już odbyć się bez dostępu do świata wirtualnego. 40% przepytywanych ludzi przyznało, że w taki sposób przygotowuje posiłki, 30% uczy się z Sieci naprawiania przedmiotów.

Powyższe badania to kolejny dowód na to, że nastała era "cyfrowych tubylców" (z ang. "digital natives"), że takie zachowania są coraz częściej normą.

Marc Prensky w swojej książce tak analizuje tę grupę:

"Cyfrowi tubylcy przywykli do szybkiego przetwarzania informacji. Lubią wielowątkowość i procesy równoległe. Zamiast tekstu preferują grafikę. Najlepiej działają "zscieciowani". Oczekują natychmiastowej satysfakcji. Wolą gry od "czegoś poważnego".

Czy zatem młode pokolenie cierpi na FOMO (skrót od "Fear of Missing Out", czyli strach przed tym, że coś mnie omija.)? Sądząc po komentarzach pod naszym tekstem na temat tego zjawiska nie jest ono obce Internautom. Choć niektórzy zaciekle bronią się przed faktem jego istnienia.

Smarfony chcą znać nasze emocjeSmarfony chcą znać nasze emocje Fot. Robert Kędzierski Fot. Robert Kędzierski

Starsi zarzucą młodszym: "należycie do pokolenia kopiuj-wklej" , w którym ciężka praca nie jest priorytetem a największym problemem jest brak pasji. Młodsi odpowiedzą, że takie mamy czasy i takie realia.

Przez najbliższe lata, całe dekady, socjologowie będą mieli mnóstwo analiz do przeprowadzenia: dokąd prowadzi nas Internet, czy potrafimy w ogóle bez niego funkcjonować i czy integracja z siecią wychodzi nam na dobre.

[ za telegraph.co.uk ]

Więcej o: