Titan - ruszył najpotężniejszy superkomputer świata

Kolejne zmiany na fotelu lidera.

Do niedawna najszybszym superkomputerem na świecie był japoński "K computer". Maszyna o mocy obliczeniowej 10,51 petaFLOPSów została jednak zdetronizowana przez amerykańską Sekwoję (superkomputer Sequoia) przygotowaną dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego. I ona nie jest jednak najszybszą tego typu maszyną na świecie. Nowym liderem został superkomputer Titan.

Amerykański Departament Energii uruchomił Tytana w swoim laboratorium w Oak Ridge. Maszyna o wielkości boiska do koszykówki ma moc obliczeniową rzędu 20 petaFLOPSów, czyli 20 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Co ciekawe, osiągnięto ją dzięki układom graficznym dobrze znanym wielbicielom elektronicznej rozrywki.

W Tytanie znajduje się 18668 procesorów graficznych Nvidia Tesla K20 oraz 6274 szesnastordzeniowych procesorów AMD Opteron i 700 terabajtów pamięci operacyjnej. Maszyna "pożera" 9 megawatów energii elektrycznej, co kosztuje mniej więcej 10 milionów dolarów rocznie.

Komputer będzie używany między innymi do badania materiałów magnetycznych w skali nano czy tworzenia komputerowych modeli spalania w silnikach spalinowych. Maszyna będzie także symulowała zachowanie prętów paliwowych wykorzystywanych w elektrowniach atomowych oraz badała zmiany klimatyczne zachodzące na naszej planecie.

[za: PC World ]

Więcej o: