Atak na polską grę, wściekłość na PlayStation 3, rosyjski aktor, szatan i 666 - oto kult Biboran

Przeczesując polską sieć obracamy się w kręgu własnych, rodzimych memów. Często także mamy do czynienia z tworami anglojęzycznych internautów. Zazwyczaj jednak nie wiemy, co piszczy w rosyjskiej sieci. Do czasu, kiedy sama nie da o sobie znać.

To mógłby być krótki news o tym, jak szereg rosyjskich internautów celowo zaniża oceny grom. To by jednak nie oddało... wielowymiarowości zjawiska. Dlatego zacznę od najważniejszego, czyli...

Aleksander Abdułow - Ludowy Artysta

Aleksander Abdulow - foto. WikipediaAleksander Abdulow - foto. Wikipedia Aleksander Abdulow - foto. Wikipedia

... przedstawienia rosyjskiego aktora. Aleksander Abdułow był swego czasu popularnym aktorem filmowym. Szczególnie wielką sławą miał się cieszyć w latach 80., kiedy wzdychało do niego wiele sowieckich kobiet. Znalazł uznanie i w 1991 roku został uhonorowany tytułem Ludowego Artysty Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Niestety, w 2008 roku zmarł.

Dlaczego o nim wspominam? Z jakiś powodów kilku rosyjskich internautów postanowiło wykorzystać jego sylwetkę w roli złoczyńcy. Uczynili go "bohaterem" "świętej księgi", Biboranu. Jak jest w niej napisane:

PIE***Ę PRAWO! To moje miasto i mój kraj. Jeśli zechcę, będę zabijał dzieci, kradł, grabił i urządzał pijackie bijatyki z policją! Będę brutalnie mordował koty i rzucał je w kierunku posesji sąsiadki tylko po to, aby potem spalić jej dom i ukraść jej ziemię.

Itd., itd. Autorstwo tych słów Biboran przypisuje nikomu innemu, ale Abdułowi, za co aktora miało czekać potępienie. Jak stwierdza sam o sobie kult Biboranu, wcale nie jest ruchem satanistycznym (ani skupiskiem internetowych trolli), ale grupą osób, które chcą wykorzenić wszelkie zło na Ziemi.

Przeklinając gry i PlayStation 3

BiboranBiboran Biboran Biboran

Dużo ideologii, ale banalna prawda jest taka, że na kanale AntiAbdulov, który wydaje się być centralnym punktem całego ruchu, nie pojawia się nic innego, ale filmiki z gier z komentarzem. Wulgarnym, pełnym przekleństw komentarzem. Innymi słowy, AntiAbdulov to bardzo kontrowersyjny, rosyjski youtuber growy.

Przez długi czas centralnym elementem działalności grupy była nienawiść do Sony. Całkiem "oryginalnie" uargumentowana:

Widziałem i grałem w gry na PS3. To naprawdę przykre, że niektórzy potrafią grać w gry na tej platformie. Wydajesz kasę i otrzymujesz wykastrowaną o grafikę wersję! (...) Mamy rok 2012 I kiedy widzę tę g*****ną grafikę, to pytam tylko - co do cholery? Kolejna generacja PlayStation? Ok, i co niby otrzymamy? Poziom Xboksa 360 w 2015 roku? Haha, bez pie****nia, jeśli wydaję pieniądze, to chcę otrzymać dobry produkt, nie chcę być wy****any przez Japończyków, ponieważ oni pie***ą dzieci. Nienawidzimy ich, ponieważ przeprowadzali brutalne eksperymenty na jeńcach wojennych.

Itd. itd. Niektórzy "wyznawcy" stwierdzili nawet, że Sony odpowiada za katastrofę w Fukushimie. Powstał o tym zresztą kawałek muzyczny...

 

Siła tkwi w narodzie

Dobra, dlaczego jednak w ogóle rozwodzę się o tej grupie? Ponieważ w ostatnim czasie daje mocno o sobie znać w internecie, a to za sprawą mieszania przy wynikach Metacritic. Serwis ten zbiera opinie krytyków na temat gier, filmów czy seriali. Wypowiadać się mogą także użytkownicy. Niestety, czasami funkcjonalność ta jest wykorzystywana do czegoś zupełnie innego.

Jedną z pierwszych ofiar był Darksiders 2. AntiAbdulov stwierdził, że gra jest tragiczna, szczególnie w wersji na PS3 (hmm), dlatego należy ją zgnieść. Namawiał swoich fanów do wystawiania jej jak najniższych ocen. Wystarczyła chwila, aby serwis zalały rosyjskojęzyczne komentarze z 1/10 lub 0/10. Było także trochę anglojęzycznych (za Destructoid ):

Czytajcie Biboran, Ansha Abdul bracia! Gra na PedoStation **** dla Japończyków ****. Nie szanuję tego beznadziejnego klonu GTA, ponieważ wygląda głupio i system walki nie działa poprawnie.
To nie gra! Zrobili to idioci dla idiotów. Technicznym poziomem odpowiada grom dla jednego gracza z 2001 roku. Nie grajcie w to gó***, nie karmcie jej twórców. Istnienie PS3 w tym roku nie przyczyniło się do stworzenia żadnej normalnej gry na PC. Ansha Abdul, Biboran.

Itd. itd. AntiAbdulov pochwalił się potem wynikami na swoim kanale:

 

Podobny los spotkał Sleeping Dogs czy Dark Souls. Ostatnio Rosjanin wziął na celownik polską grę, Painkiller: Hell & Damnation. Przygotowana przez studio The Farm 51 gra jest odtworzeniem oryginalnego Painkillera. Tytuł spotkał się z mieszanym przyjęciem, średnia z recenzji wynosi 67/100. AntiAbdulov stwierdził jednak, że i takie noty są za wysokie, bo tytuł jest wtórny i czas go pogrążyć. Efekt? Metacritic graczy 0.8/100.

 

Oczywiście na hasło, że "naszych biją!", od razu do boju ruszyli pierwsi polscy internauci. Niestety (?).

I się k***a zaczęło. Polacy nap*****lać, ruską hołotę wy***ać z YT.

Koniec końców Metacritic wyprostuje oceny, tak jak zrobił to poprzednio. Tymczasem czekać nas może jednak mała internetowa bitwa pomiędzy polskimi internautami a rosyjskim kultem chcącym wykorzenić całe zło. Nie wiem, czy będzie ciekawie, ale z pewnością będzie wulgarnie.

Więcej o: