Zapraszamy na wycieczkę po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Jeśli macie wolne półtorej godziny - zapraszamy do zwiedzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przewodnikiem po tej wyjątkowej wycieczce jest holenderski astronauta Andre Kuipers. Nagranie umieszczone w serwisie YouTube pochodzi z lata tego roku.

W pierwszych ujęciach widzimy japoński moduł do przeprowadzania eksperymentów laboratoryjnych Kibo oraz Columbus będący dziełem Europejczyków. Swój wkład w tworzenie Columbusa mają Polacy - częścią wyposażenia są dwie miniaturowe anteny ARISS zaprojektowane przez zespół doktora Pawła Kabacika z Politechniki Wrocławskiej.

Fot. YouTube

Dalej znajdują się moduły amerykańskie Harmony (jest łącznikiem), Destiny i Unity (w których przeprowadzane są intensywne badania z różnych dziedzin nauk z zakresu medycyny, inżynierii, biotechnologii).

Fot. Wikipedia

Następnie zwiedzamy śluzę powietrzną Quest i PMM (Permanent Multipurpose Module czyli w zasadzie kosmiczny pawlacz). Następne w kolejce są Zwiezda, Zarja, Poisk i Rasswiet oraz kapsuły Sojuz. Trzeba przyznać, że cierpiący na klaustrofobie nie mogliby spędzić w kapsule ani minuty. Poniższy film świetnie to udowadnia.

 

Najpiękniejsze widoki czekają nas jednak przy zwiedzaniu modułów Tranquility i Cupola, z których widać Ziemię.

Fot. YouTube

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest niezwykłym miejscem, w którym nieustannie prowadzone są intensywne prace badawcze. Zapraszamy do obejrzenia całego filmu - jest co oglądać nagranie ma ok. 90 minut.

 

[ za kosmonauta.net ]

Więcej o: