Kompost z serwerów - to nie absurd. Facebook nad tym pracuje

Przez ogromne serwerownie internetowych gigantów przewijają się tony sprzętu, którego utylizacja bywa kłopotliwa. Może więc czas na biodegradowalne komputery?

Facebook wspiera różne przedsięwzięcia (pod szyldem Open Compute Project), które mają ograniczyć koszty modernizacji i eksploatacji swoich gigantycznych serwerowni. Jeden z projektów dąży do tego, żeby w momencie pojawienia się nowych rozwiązań można było łatwo wymienić tylko np. przestarzałe procesory, a nie całe serwery.

Inny projekt zakłada rewolucję w utylizacji zużytych maszyn. Po ok. trzech latach stare maszyny są wycofywane. Niektóre wracają do sprzedaży z metką "używane". Inne idą na śmietnik, z czego część elementów, np. stalowe obudowy, są poddawane recyklingowi. Recykling nie jest jednak doskonały i dużo materiału się marnuje.

W imię więc zielonej planety (i oszczędności zapewne) Facebook, za pośrednictwem Open Computer Project, zorganizował konkurs, w którym mogą brać udział studenci Purdue University. Cel - stworzenie biodegradowalnych obudów, które będzie można po prostu wyrzucić na kompost po wycofaniu serwerów z użycia.

Na razie brzmi to jak pieśń przyszłości, ale być może za kilka lat ktoś będzie nawoził ziemię dawnymi obudowami serwerów Facebooka.

Źródło: Wired

Więcej o: