NEC stworzył StarPixel - nowy standard JPEG. Internet go pokocha?

Nowy sposób na konwersję i kodowanie obrazu może połączyć jakość formatu JPEG2000 z szybkością standardowego JPEG. Nadchodzi koniec beznadziejnej jakości zdjęć w Sieci?

Każdy internauta wie, że jakość zdjęć i filmów w sieci często pozostawia wiele do życzenia. Często właścicielom serwerów zależy na zmniejszeniu wielkości pików.

Dzięki nowemu standardowi opracowanemu przez firmę NEC możemy jednak zyskać wygodniejszy format zapisu obrazu. StarPixel łączy jakość formatu JPEG2000 (którego cechuje mała strata jakości ale spory czas i ilość obliczeń potrzebny do kompresji/dekompresji) z wygodą standardowego pliku JPG. To jeden z najbardziej popularnych standardów zapisywania plików, który ma jednak sporą wadę - kompresując niszczy dane w sposób o wiele bardziej wyraźny od JPEG2000.

W formacie StarPixel natomiast szybkość kodowania obrazu jest od 10 do 40 razy większa w porównaniu z JPEG2000. Może to oznaczać, że wkrótce będziemy mogli przesyłać lepszej jakości fotografie w niewielkim rozmiarze. Polepszy się też jakość plików wideo, nagrań przesyłanych przez sieć.

NEC planuje w ciągu trzech następnych lat sprzedać 10 tys. licencji na swoje rozwiązanie. Sukces jest tym bardziej prawdopodobny, że Star Pixel łatwo dodać do każdego systemu - Windowsa, Androida, OS X.

 

[ za  diginfo.tv ]

Więcej o: