Windows 8 - taki sobie sukces świąteczny

Marzeniem drużyny Steve'a Ballmera były świąteczne kolejki po nowe komputery i laptopy z najnowszym Windowsem 8 w środku. Cóż Steve, chyba byłeś niegrzeczny...

New York Times informuje: świątecznego wzrostu sprzedaży Windows 8 nie odnotowano. Z uwagi na kryzys słabo sprzedają się pecety. Wielu konsumentów postanowiło odłożyć zakup nowszego komputera na lepsze czasy wybierając za to tańszy tablet.

Emmanuel Fromont, szef amerykańskiego oddziału Acera stwierdza, że sprzedaż komputerów z Windowsem 8 jest poniżej oczekiwań. Przypuszcza, że powodem niezbyt wielkiego entuzjazmu wśród klientów jest ostrożność wobec nowości. Bo Windows 8 to przecież rewolucja z punktu widzenia interfejsu użytkownika.

Firma badawcza NPD opublikowała nieciekawe informacje: urządzenia z Windowsem sprzedają się o 13% gorzej niż rok temu. Dane nie uwzględniają sprzedaży w sklepach należących do Microsoftu.

Stephen Baker szukając powodu niskiego zainteresowania Windowsem 8 stwierdza:

"Chodzi o to, że rynek nie jest tym samym rynkiem kiedy debiutował Windows XP, Vista czy choćby 7".

Poprzednie wersje "okienek" pojawiały się na rynku kiedy to komputery znajdowały się w centrum zainteresowania klientów. A dziś tak nie jest.

Microsoft oferuje rozwiązania jak najbardziej "na czasie". Jego największym problemem jest mocna pozycja "taniego" Androida, który opanował większość rynku smartfonów i tanich tabletów. To dlatego właśnie rewolucja Microsoftu nie jest spektakularna. Ostatnia dekada zmieniała układ sił na rynku.

Czy istnieje jeszcze szansa na odwrócenie tego trendu? Być może trzeba będzie jeszcze na to poczekać. Kiedy tradycyjne pecety zestarzeją się i ich użytkownicy zaczną masowo wymieniać sprzęt być może wybiorą kolejnego PC z Windowsem. Albo Surface. Nie tablet z Androidem, nie iPhone'a.

Microsoft sprzedał do tej pory 40 milionów kopii Windowsa 8. Nie można mówić więc o katastrofie, Steve Ballmer nie może jednak spać spokojnie. Musi ciężko pracować by na Gwiazdkę 2013 nie dostać jeszcze gorszych wieści.

[ za nytimes.com ]

Microsoft Windows 8 Pro Upgrade PL BOX w okazje.info

Więcej o: