Iran ponownie celem ataku wirusa Stuxnet

Jeden z najpotężniejszych wirusów, którego pochodzenie nigdy nie zostało do końca wyjaśnione, od kilku miesięcy znów sieje spustoszenie w infrastrukturze Iranu.

Zgodnie z doniesieniami agencji Associated Press, cytującej irańskiego szefa obrony cywilnej Ali Akbara Akhavana, w Iranie znów doszło do epizodu aktywności wirusa Stuxnet. Tym razem w rejonie Hormozgan, na południu kraju, zaatakowane zostały elektrownie a także Ministerstwo Kultury.

Według doniesień wirus atakował system SCADA będący częścią fizycznej infrastruktury odpowiedzialnej m.in. za włączanie i wyłączenie urządzeń, otwieranie drzwi itp. Przejęcie kontroli nad tego typu sprzętem może okazać się niezwykle groźne.

Jak do tej pory najbardziej prawdopodobnym celem stworzenia wirusa Stuxnet było powstrzymanie irańskiego planu uzyskania broni jądrowej. Wirus miał prawdopodobnie za zadanie dokonywać fizycznych uszkodzeń w wirówkach używanych do otrzymania odpowiedniej jakości materiałów rozszczepialnych. Pochodzenia wirusa ani jego prawdziwego przeznaczenia nigdy nie potwierdzono.

[ za venturebeat.com ]

Więcej o: