Żegnaj poczciwy odtwarzaczu mp3

Symbolem cyfrowej rewolucji, która rozpoczęła się ponad dekadę temu był odtwarzacz mp3. Dziś ten gadżet jest coraz silniej wypierany przez potrafiące wszystko smartfony. Czy odtwarzacze mogą stać się reliktem przeszłości? Z badań rynku wynika, że tak.

Firma badawcza Mintel opublikowała raport, z którego wynika, że sprzedaż odtwarzaczy Mp3 skurczyła się w Wielkiej Brytanii o 22 procnent. Wartość rynku spadła o 110 milionów funtów do poziomu 381 milionów (porównując rok obecny z 2011).

Według tych samych badań do roku 2017 sprzedaż spadnie o połowę a w najgorszym wypadku rynek tego typu urządzeń będzie wart jedyne 25 milionów funtów.

Jak łatwo się domyślić jednym z powodów spadającej popularności kieszonkowych odtwarzaczy jest sukces smartfonów, które potrafią coś więcej niż gadżet sprzed paru lat. Oprócz odtworzenia plików pozwalają też "odtworzyć chmurę". Na rynku pojawiło się mnóstwo serwisów muzycznych oferujących dostęp do w zasadzie każdego rodzaju muzyki.

Roczny abonament na muzykę z sieci kosztuje tyle co niezły odtwarzacz. Być może kwestia spadającej popularności tych urządzeń dowodzi temu, jak zmienia się rynek i jak marketingowcy uczą się wyciągać z nas pieniądze.

Jeszcze dekadę temu iPod czy ZEN wystarczyłby każdemu. Dziś odtwarzacz musi mieć połączenie z siecią, z chmurą, z niekończącym się zasobem muzyki. Cyfrowa rewolucja sprawiła, że nasze oczekiwania wzrosły.

[ za  telegraph.co.uk ]

zobacz inne odtwarzacze mp3 w

Więcej o: