Chromebook Samsunga sukcesem rynkowym. Czy nie osłabi pozycji Androida?

W październiku ubiegłego roku na rynek trafił Chromebook Samsunga z procesorem ARM. Ostatnie dane z Amazona potwierdzają, że to najlepiej sprzedające się urządzenie w swojej klasie. W mediach pojawiają się też doniesienia o szykowanym na pierwszy kwartał tego roku tablecie działającym pod kontrolą Chrome OS. Czy jest jednak sens rozwijać dwa systemy?

Sukces Androida jest niepodważalny - system opanował trzy czwarte rynku smartfonów i chyba większość budżetowych tabletów.

Drugie z "dzieci" Google - system Chrome OS - już tak dobrze sobie nie radzi. Ma odmienną od Androida filozofię - jest oparty o działaniu "w chmurze".

To wszystko wiemy już od 2011 roku, kiedy na rynek trafiły pierwsze Chromebooki (czyli netbooki z Chrome OS). Rynku nie podbiły, wydawało się nawet, że drugi z systemów Google utknął w martwym puncie.

Tymczasem w październiku ubiegłego roku do sprzedaży trafił "zupełnie nowy Chromebook" Samsunga. W cenie 249 dolarów, z najnowszym procesorem ARM "pod maską". A jeszcze wcześniej, w maju, do sklepów trafił droższy Samsung, również z Chrome OS ale z procesorem Intel. Był jednak na tyle drogi (449 dolarów), że trudno było mu konkurować z modelami z Windowsem.

Nowy Chromebook zaczął sobie radzić całkiem dobrze. Amazon ogłosił właśnie, że to najlepiej sprzedające się urządzenie w swojej klasie.

To informacja nieco zaskakująca. W mediach pojawiły się informacje o tym, że większość producentów wycofuje się z produkcji netbooków - szczyt popularności mają za sobą i są wypierane przez tablety.

Być może więc Google znalazł właśnie "złoty środek" - odpowiednie połączenie wydajności, ceny i możliwości urządzenia.

Wystarczy obejrzeć poniższe wideo, żeby stwierdzić: nowa zabawka Samsunga prezentuje się dobrze. Włącza się w mgnieniu oka i od razu jest gotowa do całkiem wydajnej pracy.

 

Przez ostatnie miesiące wydawało się, że Chrome utknął w martwym punkcie. Świetna sprzedaż nowego chromebooka dowodzi jednak tego, że może on znaleźć swoje miejsce na rynku. Być może w tym sukcesie pomógł też wzrost wydajności układów ARM.

Dalsze losy Chrome OS nie są jednak do końca jasne. W listopadzie dotarły do nas informacje o planach stworzenia tabletu działającego pod kontrolą systemu. Miałby trafić do sprzedaży w tym roku. Czy Google trochę nie przesadza z dywersyfikacją urządzeń.

Tablet z Chrome OS musiałby więc zaoferować użytkownikowi coś, czego tablet z Androidem nie potrafi. Obawiam się, że nowa hybryda może mieć problemy ze znalezieniem pozycji na rynku. Klienci mogą mieć trudności w podjęciu decyzji.

Casey Newton z portalu CNET analizując ten problem napisał:

"Nie ma tabletów z Chrome bo aplikacje webowe nie są tak wydajne jak natywne".

Nowy Chromebook sprzedaje się jednak całkiem dobrze. Być może i Chrometablet znajdzie swoich nabywców.

Konsumenci mogą mieć jednak problem z wybraniem tego, w "co wierzyć". W dotykowy interfejs Androida, w wydajność, jaką zapewni jedynie tradycyjna architektura x86, w "lekkość" systemów webowych?

Nie wygląda na to, aby Google chciał poświęcić jedno ze swoich "dzieci" dla rozwoju drugiego. Chrome OS i Android funkcjonują na rynku razem, choć ich filozofia wydaje się być sprzeczna.

[ za news.cnet.com ]

Więcej o: