Trzy domowe sposoby na porysowany ekran

Gdy na ekranie pojawi się rysa, zazwyczaj nie chcemy go od razu wymieniać. Warto najpierw spróbować wyczyścić.

W internecie można znaleźć trochę sposobów na czyszczenie ekranów. Wybraliśmy trzy - dwa bardziej domowe i jeden z wykorzystaniem bardziej profesjonalnej pasty.

Zaznaczmy (podobnie jak autorzy), że nie bierzemy odpowiedzialności, za efekty ich stosowania . Oraz, że poniższe sposoby nie nadają się do czyszczenia ekranów smartfonów i ekranów dotykowych .

Pierwszy to wykorzystanie kawałka kartonu do usunięcia rysy z ekranu LCD. Autor prezentuje go na przykładzie własnego monitora i co prawda nie pokazuje dokładnie, jak rysa znika, ale z komentarzy można wywnioskować, że sposób działa. Wystarczy pocierać wzdłuż rysy brzegiem kartonu z pudła, a potem wyczyścić miękką ściereczką ewentualną smugę, która powstaje. Pocierać trzeba nawet do kilku minut.

 

Sposób powinien zadziałać dla każdego plastikowego ekranu, z wyłączeniem oczywiście dotykowych.

Drugi sposób jest prezentowany na przykładzie telefonu BlackBerry. Potrzeba tu dużo więcej elementów: papier ścierny o kilku rodzajach grubości, pasta polerska, woda. Technika polega na szlifowaniu ekranu na mokro i późniejszym wypolerowaniu. W ten sam sposób można też wyczyścić plastikową obudowę telefonu. Autor dość dokładnie pokazuje najpierw porysowany ekran, a potem wyczyszczony. Zaleca jednak ekstremalną ostrożność i cierpliwość. Przestrzega też, że ten sposób warto stosować jeśli wymiana ekranu jest droga - jeśli można wymienić sam ochronny plastik, należy tak zrobić. Poleca też potrenowanie najpierw na jakimś starym telefonie.

 

Trzeci sposób wymaga pasty do czyszczenia ekranów Displex oraz miękkiej szmatki - oraz cierpliwości do polerowania. Także nadaje się wyłącznie do plastikowych ekranów.

 

A może Wy znacie jakieś sposoby na usuwanie rys?

dane dostarcza: