Android i iOS zmierzają po miliard

1000000000 - tyle niedługo będzie Androidów. Drugie tyle, 1000000000, będzie też iOS-ów. Który system dotrze jednak do mety pierwszy?

Horace Dediu z Asymco postanowił sprawdzić, jak kształtuje się popularność poszczególnych systemów/urządzeń i jak szybko ją zdobywają. Wyniki mogą zaskoczyć - wygląda na to, że systemy mobilne zdobywają popularność zdecydowanie szybciej niż inne.

wykres aut. Horace Dediu z Asymcowykres aut. Horace Dediu z Asymco wykres aut. Horace Dediu z Asymco wykres aut. Horace Dediu z Asymco

Widać to szczególnie na lewym wykresie (uwaga - skala nie jest liniowa) pokazującym, jak kształtowała się popularność poszczególnych systemów w okresie około dekady od startu. Widać na nim jasno, że choć PC-ty są niezwykle popularne, to początki miały trudne - w ciągu pierwszych lat nie dobiły nawet do 100 milionów sztuk. Oczywiście w momencie, kiedy one startowały, rynek był znacznie mniejszy, niemniej nadal robi wrażenie tempo, w jakim systemy mobilne zdobywają użytkowników.

Zaskakiwać może szczególnie iOS - choć zdobywa popularność wolniej od Androida, to jest jednocześnie instalowany na, zazwyczaj, znacznie droższych smartfonach. Nie ma jednak raczej wątpliwości, że to Android pierwszy dobiegnie do miliarda - Dediu szacuje, że stanie się to jeszcze w tym roku, kiedy zaś iOS będzie mógł się pochwalić własnym miliardem w przyszłym.

A na razie palmę miliarda poniżej dekady dzierży Facebook - serwis przekroczył magiczną linię 35 kwartałów od uruchomienia.

dane dostarcza:

Więcej o: