Umowy na okres krótszy niż rok czy koniec z drobnym druczkiem - dziś wchodzi w życie nowe prawo telekomunikacyjne. Fajne prawo

Dziś w życie wchodzi nowe prawo telekomunikacyjne. Z przygotowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podsumowania wynika, że zmieni on kilka spraw na lepsze.

Po pierwsze, zmieni się kilka rzeczy przy okazji umów. Mają być bardziej przejrzyste, wyraźnie informując, co operator nam zapewnia i jakie ograniczenia mogą nas spotkać. Co jednak ważniejsze, zmieniły się przepisy dotyczące długości umów. Pierwsza umowa nie będzie mogła trwać dłużej niż 24 miesiące, będą natomiast możliwe takie, które trwają krócej niż rok - ma to wzmóc konkurencję o klienta.

Po drugie, MAC zakłada, że nowe prawo wzmocni ochronę naszej prywatności. Osiągnie to skrócenie tzw. retencji danych z 24 miesięcy do 12 - to oznacza, że dane na temat naszych połączeń (wykorzystywane np. przez policję przy walce z przestępczością) będą przechowywane dwa razy krócej.

Pomocne ma się także okazać rozwiązanie kwestii ciasteczek - to małe pliki, które strony internetowe zapisują na naszych dyskach. Z jednej strony dzięki nim serwisy zapamiętują nasze preferencje, umożliwiając automatyczne logowanie czy pamiętając o zawartości naszego koszyka w sklepie internetowym. Z drugiej jednak, mogą zostać wykorzystane do śledzenia naszej aktywności w sieci, wzbudzając tym wiele wątpliwości co do ochrony prywatności. Dlatego też od 22 marca prawo rozwiąże tę kwestię następująco - ciasteczka mogą zostać zainstalowane tylko wtedy i w takim stopniu, jaki ustawimy w przeglądarce internetowej.

Po trzecie, użytkownicy sieci mobilnej będą mogli zażądać (od 22 czerwca tego roku) od operatora wysyłania powiadomień o wykorzystaniu limitu danych. Ma to uchronić klientów przed płaceniem gigantycznych rachunków za internet.

Mnie osobiście najbardziej cieszą zmiany dotyczące długości umów - krótsze niż rok umowy mogą sporo namieszać na rynku, bo w końcu rynek internetowy wciąż się rozwija i w ciągu kilku miesięcy może okazać się, że konkurencja oferuje nam dostęp do sieci na lepszych warunkach niż dotychczasowy dostawca.

Ministerstwo przygotowało grafikę, która podsumowuje zmiany w prawie telekomunikacyjnym:

MACMAC MAC MAC

Więcej o: