Kosmiczna skała przemknie bardzo blisko Ziemi - a my zobaczymy to w internecie

Nigdy jeszcze, odkąd prowadzimy badania nie leciała koło naszej planety równie duża asteroida.

Już dziś o 20:25 polskiego w odległości 27 tysięcy kilometrów od naszej planety (a dokładnie 34 tys. km od jej centrum) przeleci planetoida 2012 DA14.

Choć mieliśmy już dziś kosmicznego gościa, meteoryt, który spadł w Rosji, to z 2012 DA14 nie wiąże się żadne zagrożenie. Co prawda jest to dużo większy obiekt - jasność wskazuje, że ma średnicę około 36 metrów, ale nie ma ryzyka, że spadnie na Ziemię. Przemknie jednak na tyle blisko, że grawitacja naszej planety odchyli tor jej lotu. Przy okazji przetnie orbity satelitów geostacjonarnych - ostatnie badania wskazują jednak, że nie zniszczy żadnego z nich. Telewizja satelitarna jest najprawdopodobniej bezpieczna. NASA przygotowała film obrazujący tor lotu:

 

A gdyby, czysto, hipotetycznie, 2012 DA14 uderzyła w naszą planetę? Wywołałaby zniszczenia porównywalne z meteorytem tunguskim 95 lat temu, który miał podobną wielkość. Energia uderzenia wyniosłaby około 2,5 megatony - bomba zrzucona na Hiroszimę miała 15 kiloton.

Nie musi jednak spadać, by została uznana za historyczne wydarzenie - to najbliższy przelot planetoidy od lat 90. XX wieku, kiedy to człowiek zaczął regularnie przeczesywać przestrzeń kosmiczną. Będziecie mogli obserwować je na żywo, w internecie - wystarczy przed 20:25 wejść na stronę live.gloria-project.eu/2012DA14/index.html . Gloria (Global Robotic-Telescopes Intelligent Array - Globalna inteligentna sieć teleskopów robotów) to finansowany ze środków Unii Europejskiej społecznościowy projekt naukowy, kierowany przez Universidad Politecnica de Madrid. Umożliwi ona pobieranie umieszczanych na bieżąco zdjęć nieba, na których widoczna będzie planetoida. Gloria przygotuje także animacje, pokazujące ruch 2012 DA14. Także NASA przygotowuje transmisję z lotu planetoidy na swojej stronie .

Można też pokusić się o obserwowanie jej przez lornetkę - jak mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie:

Najlepsze warunki do jej obserwacji wystąpią w Indonezji. Dość dobre będą mieli także obserwatorzy w Azji, wschodniej Europie i Australii. Tuż przed godziną 21 rozpoczną się dobre warunki do obserwacji. Wtedy 2012 DA1 przejdzie obok gwiazdy Denebola w konstelacji Lwa. (...) Obiekt znajdziemy około 20 stopni nad wschodnim horyzontem i do jego obserwacji wystarczy zwykła lornetka

Planetoida 2012 DA14 została odkryta 23 lutego 2012 roku przez zespół obserwatorium La Sagra Sky na południowym wschodzie Hiszpanii.

[ PAP , PAP Crazy Nauka ]

Więcej o: