Przechwałki mobilnych gigantów - Qualcomm nie boi się Nvidii i jej superszybkiego procesora

Walka na rynku mobilnym jest zażarta, chociaż dla konsumentów może pozostawać niewidoczna.

Rynek mobilny to nie tylko Apple, Google czy Samsung. To także Nvidia czy Qualcomm, producenci najważniejszych podzespołów, które trafiają później do smartfonów czy tabletów - procesorów mobilnych.

To właśnie Qualcomm i Nvidia są kluczowymi graczami na tym rynku. To ich sprzęt decyduje w sporej mierze o tym, co najnowsze modele smartfonów z Androidem i Windows Phonem (Apple projektuje własne rozwiązania) są w stanie zaoferować swoim użytkownikom. Z tego też powodu warto śledzić doniesienia z tej wojny amerykańsko-amerykańskiej.

A dzieje się sporo - Nvidia w styczniu zapowiedziała Tegrę 4. Jak napisaliśmy wtedy:

Podobnie jak poprzednik, Tegra 4 to czterordzeniowy procesor z dodatkowym, piątym rdzeniem o niskim poborze mocy, który ma pomóc w zapewnieniu dłuższego życia baterii. Jego dokładna moc nie została jeszcze ujawniona, ale zdaniem szefa Nvidii, Jen-Hsuna Huanga, to najszybsze urządzenie tego typu na świecie.

Promocyjny materiał - z i bez Tegra 4 na przykładzie gry Zombie Drive

Nvidia nie rzuciła słów na wiatr - benchmarki pokazały, że sprzęt rzeczywiście niesamowicie sobie radzi. Tablet z nim w programie pomiarowym AnTuTu nabił 36 tys. punków (dla porównania tablet Google Nexus 7 osiągnął 12,7 tys. punktów, zaś smartfon Samsung Galaxy S3 16 tys.).

Na Qualcomm te liczby nie robią jednak wrażenia, a to z prostego powodu - Snapdragon 800 ma być jeszcze szybszy i jeszcze lepszy. Jak stwierdził w rozmowie z The Verge Raj Talluri z firmy, ich procesor z "łatwością" pobija wynik Nvidii i jest "znacznie bardziej zintegrowany". Zintegrowany, bo ma choćby wbudowany moduł LTE (uboższy model Tegra 4, Tegra 4i, też go będzie miał). Talluri zwrócił także uwagę na to, że seria 800 potrafi skutecznie kodować i dekodować materiały w rozdzielczości 4K.

Walka jest zacięta pomiędzy dwoma firmami, co dobrze wróży klientom... i producentom urządzeń - w końcu to oni decydują, co znajdzie się w ich produkcie, a obie firmy starają się przekonać ich do swoich rozwiązań. Urządzenia z Tegra 4 i Snapdragon 800 powinny zadebiutować w okolicach połowy tego roku.

Więcej o: