Włamanie do Evernote - wykradziono nicki, e-maile i zaszyfrowane hasła użytkowników

Kolejne włamanie - tym razem do chmury.

Evernote podał informację , iż zresetował hasła swoich użytkowników. Powód - wykryto podejrzaną aktywność w sieci firmy. Jak wykazało wewnętrzne śledztwo, włamywacze dobrali się do nicków, adresów e-mail i zaszyfrowanych haseł użytkowników. Chociaż hasła zostały zaszyfrowane, to jednak szyfry można złamać, barierą jest głównie moc użytego do tego celu sprzętu.

Jak jednak poinformowała firma, na razie nic nie wskazuje na to, żeby hakerzy uzyskali dostęp do danych płatniczych i plików użytkowników. To ważne, bowiem Evernote to serwis, który pozwala przechowywać dokumenty, zdjęcia czy notatki w chmurze. Swoją popularność zdobył w dużej mierze tym, że pozwala na łatwe tworzenie, otwieranie i edytowanie tych plików z każdego niemal urządzenia. Tablet, przeglądarka czy smartfon - wszystko się sprawdzi.

Usługa była więc szczególnie lubiana przez ludzi, którzy cenią sobie produktywność. Tym bardziej więc włamanie może zaszkodzić Evernote - odzyskanie zaufania tych osób może być trudne. Z drugiej strony, "na korzyść" serwisu przemawia to, że w ostatnim czasie nie on jedyny padł ofiarą włamania - ktoś dostał się do takich firm jak Microsoft czy Apple . Nie wiadomo, czy te ataki są powiązane, niemniej problem bezpieczeństwa jest szczególnie palący ostatnio.

Osoby, które boją się, że ktoś dobierze się do ich prywatnych informacji zgromadzonych w chmurze, może podążyć za radą serwisu Niebezpiecznik :

Wszelkie kompromitujące materiały należy szyfrować przed umieszczeniem w internecie . Pomóc może Wam w tym darmowe oprogramowanie typu gpg lub TrueCrypt - ba! nawet zwykłe archiwum ZIP na hasło jest bezpieczniejsze niż ślepa wiara w to, że "prywatne wiadomości" są prywatne
Więcej o: