Intel będzie produkować chipy dla Apple?

Według doniesień agencji Reutera Intel ma szansę zdobyć kontrakt na produkcję chipów dla Apple. Rozmowy toczą się już rok.

Apple robi coraz więcej aby uwolnić się od kłopotliwej relacji biznesowej z Samsungiem. Koreański gigant produkuje procesory z serii A, które znaleźć można w iPhone'ach i iPadach.

Apple chce uciec od tej zależności i szuka innego producenta układów. Wybór padł na Intela, z którym rozmowy trwają już od roku. Wciąż nie osiągnięto porozumienia.

Do ustalenia są nie tylko kwestie technologiczne ale i zakres dalszej współpracy. Intel pracując dla Apple być może podcina gałąź na której "zamierza usiąść". Nie wiadomo co z planami umieszczona procesorów Atom w architekturze x86 w urządzeniach mobilnych. Intel ma też ambitne plany sprzedaży swoich procesorów ARM producentom tabletów i smartfonów. Niestety przegrywa na tym polu z układem Tegra.

Być może proces decyzyjny przyspieszy w maju, kiedy to obecny prezes Intela Paul Otellini przejdzie na emeryturę.

Lidera branży na pewno kusi perspektywa pewnych zysków płynących ze współpracy z Apple. Czy zawiązana współpraca nie skończy się rywalizacją, tak jak miało to miejsce w przypadku duetu Apple-Samsung? A może dla Intela liczy się po prostu by zwiększać sprzedaż, nieważne jakim kosztem?

[ za theverge.com ]

Więcej o: