Dlaczego? Odpowiadamy na Wasze pytania #2

Pamiętacie jak wpuściliście nas w maliny i zadaliście nam całą masę "niby banalnych" pytań? Postanowiliśmy wtedy stworzyć cykl, w którym będziemy odpowiadali na wasze pytania. Oto kolejna część.

Wszystko zaczęło się od beztrosko rzuconego "Mamy smartfon z Firefox OS - czekamy na wasze pytania" na stronie głównej Gazeta.pl. No i zadaliście nam pytania. Nawet bardzo dużo pytań. Przyznajemy - nie do końca takie mieliśmy na myśli, ale postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Odpowiedzieliśmy. I okazało się, że bardzo wam się to spodobało.

Kontynuujemy - jest środa, więc czas na kolejną część cyklu "Dlaczego?". Jak co tydzień staramy się odpowiedzieć na wasze pytania.

W przyszłym tygodniu kolejna część - znów będziemy się starali odpowiedzieć na to, o co nas zapytacie. Oczywiście o ile odpowiedzieć się da. I będziemy umieli. Co środę wybierzemy kilka pytań i zamieścimy je wraz z odpowiedziami. Kolejne pytania zadawajcie w komentarzach lub, jeśli wolicie, wyślijcie je mailem na chce.wiedziec@gazeta.pl .

Tyle wstępu. Czas na odpowiedzi.

Czym się różni szpadel od łopaty?

Łopata to narzędzie służące do przenoszenia materiałów sypkich. Jest wiele rodzajów łopat: piaskówka, saperka, szufla czy właśnie szpadel. Ten typ łopaty służy do kopania w ziemi, ma więc zwykle zaostrzoną i wyprofilowaną odpowiednio przednią krawędź.

Jak dowiadujemy się z Wikipedii Termin "szpadel" wywodzi się z języka staroangielskiego: 'spadu, sp?du (f.) lub spada (m.). To samo słowo może być znalezione w języku starofryzyjskim: spade oraz starosaksońskim: spado. "Spaten" z języka wysokoniemieckiego występuje wyłącznie we wczesno współczesnym języku niemieckim i jest prawdopodobnie zapożyczeniem z języka niskoniemieckiego. Skandynawska forma jest zapożyczeniem z języka niemieckiego. Termin jest także ściśle spokrewniony z greckim ?????, tudzież łacińskim spatha.

Mamy więc piękny kawałek historii, który tak wdzięcznie łączy się ze współczesnym zastosowaniem słowa w zwrocie "nawalić się jak szpadel".

Po co mężczyznom sutki?

To zależy jak do tego podejść. Sutki mają... hmm, liczne zastosowania niekoniecznie przewidziane przez ewolucję. Ale bardziej naukowo rzecz biorąc - to efekt wspólnych genów kobiety i mężczyzny. Posiadanie sutków przez mężczyzn nie przynosi im żadnych korzyści z ewolucyjnego punktu widzenia, ale też ich zniknięcie nie zwiększyłoby raczej szans na wydanie potomstwa. A to właśnie ten element ma zasadnicze znaczenie dla planu budowy ciała. Mamy po prostu zaprogramowane w genach wytwarzanie sutków, a ich usunięcie z tego programu wymagałoby dodatkowej "aktywności", która nie ma ewolucyjnego uzasadnienia.

Jaki był adres pierwszej polskiej strony internetowej i co owa strona zawierała.?

Pierwsza polska strona internetowa powstała w 1993 roku i była to Polish Home Page, czyli Polska Strona Domowa. Strona założona została przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis Web Archive pozwala "cofnąć się w czasie", bo możemy na nim sprawdzić zrzuty ekranów z różnych serwisów. Pierwszy zrzut z Polskiej Strony Domowej pochodzi z 2001 roku i widzimy na nim, że strona zawierała ogólne informacje o rządzie i partiach politycznych, turystyce, gospodarce, kulturze, itd.

Czy jesli chce leciec z Polski na Hawaje bede mial blizej przez Ameryke czy przez Azje?

Odległość z Warszawy do Honolulu wynosi niemal 12 tysięcy kilometrów i bliżej będzie przez Amerykę. Taka trasa będzie też krótsza (samolotem zajmie ok. 24 godzin, a przez Azję 30 i więcej) i zdrowsza. Wiadomo bowiem, że człowiek lepiej znosi zmiany stref czasowych, jeśli podróżuje na zachód (bo dzień się wydłuża).

Dlaczego Ziemia jest okrągła?

Bo jest duża. Przy tak dużej masie grawitacja działa tak, jakby przyciągała wszystko do samego środka planety. Silne przyciągania i wnętrzne ciepło sprawiają, że planeta zachowuje się niczym gęsta ciecz i stopniowo układa się tak, by cała masa była możliwie blisko jej grawitacyjnego środka. Jest jeden kształt spełniający ten warunek - to kula.

W przypadku mniejszych obiektów, na przykład marsjańskiego księżyca Deimosa grawitacja jest za słaba by zmienić ich kształt i pozostają one mniej lub bardziej nieregularnymi kawałami skały.

I pytanie specjalne:

Czy pani redaktor Joanna Sosnowska lubi ciężka muzykę (rock, metal). Ostania ważna płyta? Ostatni koncert w którym pani redaktor uczestniczyła?

Z ciężkiej muzyki tylko hardcore, ale  nie jest on moim ulubionym gatunkiem muzycznym. Słucham go gdy jestem wściekła. O ile mnie pamięć nie myli, to moim ostatnim koncertem hardcore'owym był Heaven Shall Burn.

Więcej o: