Jedna z niewielu okazji, żeby przyjąć 20 000 woltów z uśmiechem na ustach... i przeżyć

Już w sobotę 23 marca w Centrum Nauki Kopernik otwarta zostanie nowa sekcja - Teatr Wysokich Napięć. W roli głównej - oczywiście - prąd o woltażu sięgającym granic wyobraźni.

Pozwoliliśmy sobie zakraść się do Centrum nieco wcześniej i sprawdzić czym nowy dział chce przyciągnąć odwiedzających. Jak się okazało, od atrakcji aż jeży się włos... i to w sensie dosłownym. Na miejscu znaleźliśmy na przykład szereg plazmowych eksponatów, generator van de Graaffa, znaną z filmów grozy drabinę jakubową oraz gigantyczny transformator Tesli, miotającą pioruny o napięciu nawet 1 miliona woltów. Najlepsze, że oprócz drabiny i Tesli, wszystkich eksponatów można całkiem bezpiecznie dotykać - pod okiem eksperta - nie ryzykując poważnego porażenia.

Szykuje się więc lekcja fizyki, której nie zapomni nikt. Pokazy w Teatrze Wysokich Napięć rozpoczną się w sobotę 23 marca o godzinie 11-tej i odbywać się będą co 45 minut. Ostatnia sesja o 18.30.

Z okazji otwarcia nowej ekspozycji Centrum zaprasza też na szczególny Weekend Wysokich Napięć. W sobotę i niedzielę na terenie Kopernika rozsiane będą interaktywne eksponaty, mające na celu zapoznanie odwiedzających z zagadnieniem prądu. Oczekując na wejście do Teatru będzie więc można zaprzyjaźnić się z robotem, wytworzyć prąd z cytryny, zmienić uczesanie przy pomocy niewielkich generatorów Van de Graaffa, oraz odwiedzić laboratorium fizyczne, chemiczne, oraz biologiczne, a także pracownię robotyczną. Dla dzieci w wieku 5-10 lat przewidziano też Strefę Famililjną, gdzie najmłodsi będą się mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach i bezpiecznie pobawić prądem.

Zobacz więcej na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Więcej o: