Facebook planuje coś dużego i związanego z Androidem - nowa aplikacja, system operacyjny, telefon?

Facebook zaczął wysyłać zaproszenia dla dziennikarzy zachęcając ich "Przyjdź zobaczyć nasz nowy dom na Androidzie". Konferencja ma odbyć się 4 kwietnia. O co może chodzić?

Hipotez jest kilka. Może to być nowa, lepsza aplikacja Facebooka na urządzenia z Androidem. Może teraz zostanie ogłoszona wersja z nowym, odświeżonym strumieniem wiadomości, który został ogłoszony kilka tygodni termu i teraz powoli trafia do użytkowników na całym świecie? Jest to jednak wersja najmniej prawdopodobna - czy z okazji aktualizacji aplikacji organizowana byłaby wielka konferencja? Jeśli nie chodzi o program, to o co?

Fot. Facebook

Serwis TechCrunch przypuszcza, że 4 kwietnia może zostać zaprezentowany smartfon HTC ze specjalnie zmodyfikowanym pod kątem Facebooka Androidem. Oznaczałoby to, że w końcu zobaczymy mitycznego "Facebook phone'a", o którym branża plotkuje od kilku lat.

Co więcej Business Insider przypomina , słowa Marka Zuckerberga wskazujące, że faktycznie możemy spodziewać się telefonu Facebooka. Chodzi o słowa wypowiedziane podczas TechCrunch Disrupt:

Androida możemy głęboko zmodyfikować na swój sposób, bo ten system ma tyle możliwości które mogą być wykorzystane przez deweloperów i sądzimy, że naprawdę możemy zrobić wokół niego [Androida] coś ciekawego. Taka jest strategia.

Read Write Web dopowiada, że chodzić może o rodzaj "rozwodu" ze sklepem z aplikacjami Google Play. Uzasadnia to ostatnią aktualizacją aplikacji na Androida, która prosiła między innymi o możliwość "pobierania plików bez powiadamiania o tym". RWW przypuszcza, że gdyby faktycznie doszło do "rozwodu" z Google Play, to Facebook mógłby np. aktualizować swoje produkty na naszych telefonach bez powiadamiania nas o tym.

Facebook Phone z Yanko DesignFacebook Phone z Yanko Design fot. Yanko Design/Tolga Tuncer fot. Yanko Design/Tolga Tuncer

Najbardziej prawdopodobna wydaje się być wersja ze smartfonem Facebooka. Plotka krąży już od tak dawna, że jakaś szczypta prawdy może w niej być. Jeśli tak, to co wiemy o tym potencjalnym urządzeniu? Że będzie działało pod kontrolą bardzo zmodyfikowanego Androida. Że może mieć wyświetlacz o przekątnej 4,3". Wyprodukowany ma być przez HTC, które już wcześniej zaprezentowało "smartfon z Facebookiem", czyli model ChaCha ze specjalnym fizycznym przyciskiem, dającym szybki dostęp do serwisu społecznościowego. Może to mieć sens - HTC produkuje świetne urządzenia z Androidem, które jednak pozostają w cieniu wszędobylskich urządzeń Samsunga. HTC produkuje też świetne urządzenia z Windows Phone, które pozostają jednak w cieniu urządzeń Nokii. Może więc Facebook phone byłby rodzajem "ucieczki do przodu"?

Osobiście mam nadzieję, że 4 kwietnia zobaczymy właśnie Facebook Phone'a. Chociaż są oczywiście też kontrargumenty dla tej tezy.

Bo czy tak naprawdę każdy telefon nie jest teraz Facebook phonem? Aplikacja Facebooka należy do najczęściej pobieranych na wszystkich systemach operacyjnych. Serwis jest też już dość mocno zintegrowany z iOS oraz z Windows Phonem.

Na rozwiązanie niespodzianki trzeba będzie poczekać do 4 kwietnia, około godziny 19 polskiego czasu.

HTC First niebieski Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy dane dostarcza:

Więcej o: