Atak DDoS na polską chmurę Oktawave - Spider's Web i wiele innych stron nie działa

Ktoś wziął na celownik polską chmurę, a wraz z nią wiele stron.

Oktawave jest celem ataków DDoS. DDoS (Distributed Denial of Service) to ataki polegające na zalaniu wybranych serwerów ogromną liczbą zapytań, które prowadzą do przeciążenia maszyn. Dopiero co pisaliśmy o prawdopodobnie największym ataku DDoS w historii - 19 marca jego ofiarą padła strona Spamhaus.

Teraz podobne problemy przeżywa polska chmura, Oktawave. W efekcie problemy z działaniem ma wiele stron, a wśród nich znane serwisy Spider's Web i sPlay . Wejście na nie jest problematyczne, trwa długo, a w efekcie i tak możemy otrzymać poszatkowaną stronę.

Jak stwierdził Dariusz Nawojczyk z Oktawave w poście na Facebooku, skala ataku ma być naprawdę wielka - ponad 1 mln zapytań na sekundę bombarduje serwery firmy. Ok. 15:30 strony zaczęły działać płynnie. Nie wiadomo, kto stoi za atakiem.

Polska chmura

Spider's WebSpider's Web Spider's Web Spider's Web

Oktawave to polska firma, która oferuje swoim klientom dostęp do chmury. Co oferuje chmura? Przede wszystkim względnie tani dostęp do sporej mocy obliczeniowej oraz możliwość płynnego dostosowywania mocy serwerów do aktualnego zapotrzebowania serwisu. Klasycznie, jeśli chcemy postawić stronę, musimy z góry założyć, jaką popularnością będzie się cieszyć i zapłacić/zainstalować odpowiednią ilość serwerów. Przy chmurze nie płacimy za wypożyczenie konkretnych maszyn, zamiast tego otrzymujemy gwarancję, że tyle mocy, ile będzie potrzebne, otrzymamy.

Elastyczność tego rozwiązania sprawia, że jest coraz chętnie wybierane przez wiele firm. W efekcie powstał lukratywny rynek, na którym pierwsze skrzypce grają Amazon i Microsoft, a Oktawave jest "polską chmurą na tym niebie".

Jak wszystko, także jednak i to rozwiązanie nie ma samych plusów. Pierwszy minus to właśnie ataki DDoS czy inne problemy z działaniem -  wyłączenie grupy serwerów skutkuje odcięciem od sieci szeregu serwisów i usług. Drugi zaś to problem... etyczny. Wspomniał o nim Richard Stallman podczas spotkania zorganizowanego przez Centrum Cyfrowe Projekt Polska - nie powinno się komuś oddawać kontroli nad tak ważną częścią biznesu jak obliczenia (zastrzeżenie nie dotyczy hostingu).

Oby dzisiejsze problemy były odosobnionym przypadkiem, a nie zapowiedzią kolejnych fal ataków DDoS.

Więcej o: