Facebook Home i HTC First - miał być sam telefon, jest nowa, świetnie wyglądająca nakładka Facebooka na Androida

Mark Zuckerberg pokazał właśnie jedną z najbardziej rozbudowanych i - trzeba przyznać - ładnych aplikacji na Androida - nowego Facebook Home. Po pobraniu launchera zmieni się cały system operacyjny. Zapowiada się świetnie, a rozwiązanie dostępne będzie już 12 kwietnia.

"Przyjdź zobaczyć nasz nowy dom na Androidzie" - tak brzmiała treść zaproszenia na konferencję Facebooka. Świat wybuchnął więc spekulacjami, z których większość jednoznacznie wskazywała na "jedyne słuszne rozwiązanie", które może zostać zaprezentowane - na telefon Facebooka . W końcu branża technologiczna plotkuje o nim już od co najmniej dwóch lat. Mark Zuckerberg nie pokazał jednak Facebook-phone'a. Pokazał coś znacznie lepszego.

Nowy Facebook Home na telefony z Androidem

Fot. Facebook Home

Cała konferencja kręciła się wokół nowej aplikacji na telefony z Androidem. Tak, telefony - wersja na tablety nie jest na razie przewidziana. Nowa wersja programu bardzo się... rozrasta. Od teraz Facebook na Androidzie dostępny będzie nie tylko z poziomu aplikacji. Stanie się zarazem jego ekranem głównym i okienkiem, które będzie wyskakiwało podczas korzystania z różnych innych aplikacji. Ale po kolei.

Zobacz wideo

Na ekranie głównym naszych urządzeń do tej pory królowały aplikacje i widgety. Nowy Facebook chce to jednak zmienić. Jeśli zainstalujecie aktualizację do kolejnej wersji, to zmieni się ekran startowy waszego telefonu z Androidem. Wówczas będą tam wyciągane poszczególne wpisy i powiadomienia z Facebooka, prezentowane w ładnej, przyjemnej formie - zdjęcie zajmujące cały ekran (albo zdjęcie z tła znajomego, albo zdjęcie właśnie przez niego zrobione). Na fotografii dodana będzie treść wpisu lub aktywności. Wygląda to trochę tak, jak zdjęcia prezentowane w nowym strumieniu wiadomości na Facebooku . Lista kolejnych wpisów będzie przewijała się automatycznie. Z poziomu tego ekranu będzie też można nawigować po kolejnych wpisach lub polubić czy skomentować daną aktywność.

Fot. Facebook Home

Prostym gestem można będzie wywołać menu, składające się z trzech ikon - Messengera (w skład którego wchodzić będą i wiadomości przesyłane na Facebooku i SMS-y), listę wszystkich aplikacji oraz program, który był ostatnio uruchamiany.

Komunikacja

Fot. Facebook Home

Do tego dochodzi całkiem nowy sposób komunikacji. Do tej pory gdy otrzymywaliśmy wiadomość facebookową na telefonie, trzeba było się przełączać między poszczególnymi aplikacjami, żeby ją odczytać lub odpowiedzieć. Teraz ma się to zmienić. Gdy będziemy korzystali z jakiejkolwiek aplikacji i otrzymamy wiadomość facebookową, to w danym programie po prostu pojawi się wizerunek znajomego (w postaci małej ikonki) który chce się z nami skontaktować. Można będzie rozwinąć rozmowę, odpowiedzieć, a jednocześnie wciąż korzystać z poprzedniej aplikacji. W ten sposób nie trzeba będzie przełączać się między różnymi programami czy przerywać działania w jednym.

HTC First i inne telefony

Fot. Facebook Home

Przed konferencją przypuszczano, że pierwszy Facebook phone wyprodukowany zostanie przez HTC. W plotkach - jak to przeważnie bywa - okazało się być trochę prawdy. HTC zaprezentował bowiem model HTC First - telefon z Androidem "specjalnie zoptymalizowany pod kątem Facebooka". Co do tej specjalnej optymalizacji to byłabym raczej sceptyczna, ale faktycznie będzie to pierwszy telefon z domyślnie zainstalowaną nakładką Facebooka. HTC First dostępny będzie od 12 kwietnia w USA.

Za przykładem HTC idą też jednak inni producenci. Facebook Home ma być później też domyślnie preinstalowany na urządzeniach Samsunga, Alcatela, ZTE, Lenovo, Sony i Huawei.

Dostępność

Facebook HomeFacebook Home Fot. Facebook Home Fot. Facebook Home

Nowa wersja aplikacji Facebooka na Androida pojawi się w Google Play 12 kwietnia. Aby ją zainstalować należy mieć najnowszą obecnie wersję Facebooka i odwiedzić sklep z aplikacjami. Jeśli już wpisujecie datę w kalendarz - muszę was zatrzymać. Mark Zuckerberg uprzedzał bowiem, że Facebook Home będzie mógł być zainstalowany tylko na niektórych urządzeniach. Do wyboru będą HTC One (gdy już będzie dostępny), HTC One X oraz One X+, Samsung Galaxy S III, Galaxy S4 (gdy już pojawi się na rynku) i Galaxy Note II. Wszystko to urządzenia o dość dużych wyświetlaczach, a przede wszystkim sporej mocy obliczeniowej. Pozwala to więc sądzić, że nowy Facebook Home będzie trochę zasobożerny (ciekawe, jak będzie z baterią).

Z dobrych wiadomości - Home ma być co miesiąc aktualizowany o kolejne funkcje.

Nakładka zamiast telefonu - to ma sens

Facebook HomeFacebook Home Fot. Facebook Fot. Facebook Home

Mark Zuckerberg od dawna zapowiadał, że tworzenie Facebook phone'a z jego perspektywy nie ma sensu. Dlaczego? Bo chce sięgać po więcej, niż 10-20 milionów użytkowników (a w takiej liczbie przy odrobinie powodzenia mógłby się sprzedać taki smartfon). Więc zrobił coś genialnie prostego - dzięki zwykłej aktualizacji Facebooka każdy telefon z Androidem będzie mógł się stać "Facebook phonem". W każdym na odblokowanie ekranu czekać będą nasi znajomi i powiadomienia z serwisu społecznościowego. Z punktu widzenia Facebooka to świetne posunięcie. W końcu głównym konkurentem Facebooka nie są Apple, HTC czy Samsung (producenci sprzętu), a Google+ czy Twitter - czyli inne serwisy społecznościowe. To z nimi Facebook chce konkurować o naszą uwagę. A z nową aplikacją ma szansę przykuć ją na dłużej.

Facebookoid

Ciekawe, czy i w jaki sposób na tak jawną zaczepkę zareaguje Google, do którego należy Android oraz serwis Google+. Ten ostatni jest mocno sprzęgnięty z usługami koncernu na urządzeniach z Androidem. Tymczasem jeden z głównych konkurentów nie dość, że jest jedną z najbardziej popularnych aplikacji na wszystkich platformach, to teraz chce jeszcze zająć najbardziej prominentne miejsce każdego urządzenia - ekran główny.

Android jest najpopularniejszym na świecie mobilnym systemem operacyjnym. A teraz zagości na nim rozbudowana nakładka Facebooka. Tak, teraz każdy telefon z Androidem może być nazywany "Facebook phonem".

HTC First niebieski Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy dane dostarcza:

Więcej o: