Facebook uspokaja: Home nie narusza prywatności

W miniony czwartek Facebook zaprezentował nakładkę na Androida o nazwie Home. Aplikacja zmienia każdy smartfon z Androidem w idealne narzędzie do przeglądania portalu. Launcher będzie dostępny dla użytkowników 12 kwietnia, ale już budzi ich obawy w kwestii prywatności. Facebook postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości.

Nasz materiał opisujący premierę Facebook Home wywołał wśród niektórych Czytelników niepewność. "Będą teraz mieli jeszcze większą możliwość kontroli konsumentów, co jest doskonałym materiałem dla reklamodawców i koncernów." - napisał w komentarzu Adam1930 i wygląda na to, że podobne obawy wyrazili inni.

Michael Richter i Erin Egan z Facebooka przyznali, że portal otrzymał masę pytań dotyczących nowej aplikacji w aspekcie ochrony prywatności. Oto, co napisali na firmowym blogu.

Czy muszę używać Facebook Home aby uzyskać dostęp do portalu z Androida?

Nie. Home to nowy sposób doświadczania Facebooka, mamy nadzieje, że spodoba się ludziom. Jednak nie trafisz na Home dopóki sam nie pobierzesz aplikacji ze sklepu Play lub nie kupisz telefonu z preinstalowanym Home.

Czy muszę stale używać Home, jeśli już zostanie zainstalowany?

Nie. Home możesz w łatwy sposób wyłączyć w swoim ustawieniach. Możesz też wyłączyć opcję przycisku Home pojawiającego się na ekranie podczas zablokowania telefonu.

Jakie informacje zbiera Home

Tak jak inne elementy Facebooka Home zbiera informacje kiedy dokonujesz interakcji z serwisem: polubisz coś, komentujesz post, wysyłasz wiadomość. Home może też zbierać inne dane o tym w jaki sposób go używasz. Dla przykładu Home przechowuje listę aplikacji, które masz ustawione w launcherze. Przechowujemy te informacje w sposób możliwy do identyfikacji przez 90 dni.

Czy Home wie, gdzie jestem?

Facebook Home nie używa danych o twoim położeniu inaczej niż dotychczasowa aplikacja na Androida. Wyjaśniamy jak działa lokalizacja w naszym Centrum Pomocy.

Czy mogę wyłączyć całkowicie funkcję lokalizacji?

Tak, tak jak w przypadku każdej aplikacji możesz kontrolować to w ustawieniach telefonu.

Czy Home zbiera informacje na temat tego, co robię przy użyciu innych aplikacji?

Nie. Home widzi tylko twoją interakcję z nim samym. Dla przykładu: Facebook będzie wiedział, kiedy włączysz aplikację z mapą ale nie pozna już jakiej trasy wyszukiwałeś ani żadnej innej aktywności poszczególnej aplikacji włączonej z poziomu launchera.

Na koniec pracownicy Facebooka zachęcają do zapoznania się z zasadami wykorzystywania danych, które umieścił na stronach pomocy.

Z pewnością Home będzie pobierał więcej danych o użytkowniku niż aplikacja Facebooka ze sklepu Play. Korporacja Marka Zuckerberga zyskuje też coś cennego: całodobowy dostęp do smartfonów swoich użytkowników. Informacje zebrane w ten sposób mogą być bardzo cenne.

Home jest launcherem, głębiej integruje się więc z systemem. Z drugiej strony użytkownicy często korzystają z alternatywnych launcherów i innych nakładek, które również mogą zbierać wszelkie dane o aktywności. Czy Home trzeba się więc bać? Nie bardziej niż innych aplikacji tego typu.

HTC First niebieski 0 opinii Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy dane dostarcza:

Więcej o: