Sprzedaż PC dramatycznie spada. Jaki w tym udział Windows 8?

Mimo wprowadzenia Windowsa 8 - który według Microsoftu miał przecież zupełnie przemodelować rynek PC - sprzedaż komputerów w pierwszym kwartale 2013 roku spadła. Nic dziwnego - można powiedzieć - rynek PC jest równią pochyłą nie od dziś... Sęk w tym, że tym razem tąpnęło dramatycznie.

14% spadku to wynik najgorszy od 1994 roku, kiedy agencja IDC zaczęła swój monitoring. Od tamtego czasu nie było gorszego kwartału, mimo iż ostatnie cztery lata naznaczone są spadkami. Dlaczego rok 2013 jest pod tym względem rekordowy?

Rynkowi eksperci, w tym spece z IDC właśnie, obwiniają przede wszystkim odpływ konsumentów w kierunku tabletów, oraz nowy system Microsoftu. Windows 8 być może bowiem zachęcił...by nowych użytkowników. Odstraszyła ich jednak cena komputerów z dotykowymi wyświetlaczami. Jay Chou z Data Corp poszedł dalej - stwierdził, że konsumenci po prostu nie byli gotowi na dotykowy interfejs w komputerze, traktując go jako rzecz naturalną w tabletach i telefonach. Ma się to ponoć przejawiać słabą konwersją z Windowsa 7 do 8-ki.

Konferencja Windows 8Konferencja Windows 8 fot. Reuters fot. Reuters

Chciałoby się wierzyć, że przyczyna jest jedna i wyraźna. Oczywiste jednak, że zarówno na sukces jak i porażkę składa się wiele elementów. Być może jednak koncentrując się na fantastycznych wizjach, które snuł Microsoft pomijana jest jedna z najważniejszych przyczyn obecnej sytuacji. Kolejny rok ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego to kolejny rok powstrzymywania się przed wymianą parku maszyn. Teraz jednak zaczyna to dotyczyć coraz większej ilości firm i to nie tylko tych malutkich, ale i olbrzymich koncernów. Ani jedni ani drudzy bowiem nie widzą końca kłopotów. Już od dawna natomiast, w związku z odpływem konsumentów indywidualnych do latptopów, a potem tabletów o stanie rynku PCtów decydowała biznesowa nóżka.

Wracając jednak do Windows 8... Jakoś nie potrafimy sobie wyobrazić firmowych komputerów wyposażonych w nowy system Microsoftu. Na szczęście nie musimy. Z pewnością niedługo rozpocznie się gros migracji systemowych w kierunku nowych Okienek... ale z siódemką w ogonku. A to i tak raczej nie ze względu na chęć usprawnienia czegokolwiek, tylko rychły koniec wspierania przez Microsoft Windowsa XP.

Podział rynku PC w 2013Q1 - top 5Podział rynku PC w 2013Q1 - top 5 fot. IDC fot. IDC

Co ciekawe, wśród producentów, obronną ręką wychodzi póki co tylko Lenovo. W rankingu IDC producent odznacza się zerowym wzrostem. Paradoksalnie, to dobre wieści, kiedy konkurencja notuje same straty. Mimo to, liderem rynku PC nadal pozostaje HP... wyprzedzając Lenovo o całe 0,4% udziału w pierwszym kwartale 2013 roku.

[za IDC ]

dane dostarcza:

Więcej o: