Facebook Home jest płatny. Co takiego??

Dziś, 12 kwietnia, Facebook udostępni oficjalnie swój launcher na urządzenia z Androidem - Home. Dla wszystkich czekających z niecierpliwością na nową usługę mam jedną wiadomość - uważajcie, co instalujecie.

Mark Zuckerberg ogłosił usługę Facebook Home w ubiegłym tygodniu i muszę przyznać, że jestem zaintrygowana. Na prezentacji Home wyglądał bardzo ładnie, a całkiem nowy czat facebookowy, wyskakujący w różnych aplikacjach może być po prostu bardzo wygodny.

Zuckerberg zapowiedział, że aktualizacja aplikacji Facebooka na Androida będzie dostępna w sklepie Google Play 12 kwietnia. Czyli dzisiaj. Siedzę więc od rana i przeglądam zasoby sklepu z aplikacjami Google'a i co jakiś czas sprawdzam, czy aktualizacja już się pojawiła (podpowiedź: wciąż jej nie ma).

Aktualizacji może i nie ma, za to znalazłam aplikację Facebook Home, dostępną w Google Play za 3,13 zł.

Fot. Google

Program po bożemu przygotowany został przez Facebook Inc. Czytam opis programu - tak, właśnie na te funkcje czekam od rana. Zrzuty ekranu też potwierdzają - właśnie o ten Facebook Home chodzi. Dlaczego więc aplikacja jest płatna?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: bo nie została przygotowana przez Facebooka. Wystarczy spojrzeć na opisy innych aplikacji przygotowanych przez serwis Zuckerberga:

- programy takie jak np. Messenger przygotowywane są przez firmę Facebook. Nie Facebook Inc.

- ten właściwy Facebook oznaczony jest w sklepie Google Play jako "Najlepszy programista". Oznaczenia takie mają inne zaufane firmy, takie jak Google, Spotify czy Disney. Facebook Inc nie ma żadnego oznaczenia

Fot. Google

- jeśli to wam jeszcze nie wystarcza, to spójrzmy na sekcję "Dla programistów" przy rzekomym Facebook Home. Kontakt i strona internetowa dewelopera w żaden sposób nawet nie przypomina facebookowych.

Uważajcie więc, co instalujecie. 3,13 zł to nie jest majątek, ale nie warto dawać się oszukiwać. Tym bardziej, że rzekomy Facebook Home "waży" zaledwie 1,03 MB.

Takie przypadki przypominają o wadach otwartości Androida. W końcu sklep z aplikacjami Google nie prowadzi żadnej wstępnej weryfikacji czy samych programów, czy programistów. Aplikację może do niego wrzucić każdy. Jak widać na przykładzie Facebook Home - czasem ryzykujemy nie tylko tym, że aplikacja będzie po prostu nieudana. Ryzykujemy tym, że ktoś będzie chciał wyłudzić od nas pieniądze.

AKTUALIZACJA

Wygląda na to, że fałszywy Facebook Home prawdopodobnie został już usunięty z Google Play. Cieszy szybka reakcja pracowników Google, ale nie mamy żadnej gwarancji, że podobne oszustwa nie będą powtarzać się jeszcze w przyszłości.

HTC First czarny 0 opinii Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy dane dostarcza:

Więcej o: