Zamach w Bostonie: jak Google pomaga odnaleźć zaginionych

Person Finder to jedna z ciekawszych i bardziej przydatnych inicjatyw Google. To narzędzie, dzięki któremu w wyjątkowych okolicznościach można odnaleźć zaginione osoby lub zgłosić ich zaginięcie. Teraz Google Person Finder pozwala odnaleźć osoby zaginione podczas zamachu w Bostonie.

Nie mogliście o tym nie słyszeć - 15 kwietnia wieczorem czasu polskiego w Bostonie przeprowadzono zamach. Dwie eksplozje, 3 osoby nie żyją, ponad 140 zostało rannych. Wszystko działo się podczas Maratonu Bostońskiego.

Zaraz po zamachu Google uruchomił Person Finder dla Bostonu . Jak to działa? Do wyboru są dwa pola: "Szukam kogoś" lub "Mam informacje o kimś". W ten sposób łatwo można sprawdzić, czy bliska nam osoba jest bezpieczna. Problem tylko w tym, że informacje znajdujące się w Person Finder wprowadzane są ręcznie przez użytkowników. Oznacza to, że nie jest to pełna, kompleksowa baza wszystkich osób, które brały udział w maratonie. Obecnie w bazie znajduje się 5100 wpisów.

Fot. Google

Wszystkie wpisy są publiczne, a Google nie weryfikuje informacji wprowadzanych do Person Finder, a jedynie udostępnia ludziom platformę do ich wymiany.

Google Person Finder został uruchomiony po raz pierwszy w 2010 roku, po trzęsieniu ziemi na Haiti. Później był włączany jeszcze kilka razy - między innymi po tsunami w Japonii czy po trzęsieniu ziemi w Chile.

Podobną do Preson Finder usługę w Bostonie uruchomił też tamtejszy Czerwony Krzyż .

Więcej o: