Koniec problemów z USB - genialnie prosty wynalazek Polaka nagrodzony w Genewie

Jedyne, co wymaga dopracowania to nazwa. "Podatne gniazdo USB" jest praktycznym wynalazkiem, który zdobył złoty medal na wystawie wynalazczości w Genewie. Naprawdę zechcesz go mieć!

Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów odbywa się w Genewie. Swój nowatorski produkt zaprezentował na niej student AGH Jędrzej Blaut. I dostał za niego złoty medal z wyróżnieniem!

"Podatne gniazdo USB typu A" pomimo swej mało rynkowej nazwy ma olbrzymi potencjał marketingowy. Rozwiązuje częsty i irytujący problem. W dotychczasowych portach USB, aby poprawnie wetknąć wtyczkę musieliśmy to zrobić odpowiednią stroną. Nie zawsze jednak wiadomo było którą. Zarówno męskie jak i żeńskie gniazda całkiem zamknięte są bowiem w oprawce. Nie od razu więc widać z której strony znajduje się płytka zaopatrzona w styki.

Wynalazek Polaka całkowicie rozwiązuje ten problem. Zaprojektowane przez niego "podatne gniazdo" zawiera wewnątrz specjalną listewkę, która dopasowuje się do wtyczki urządzenia. Jak objaśnia krakowskiej GW sam wynalazca:

Większość użytkowników pendrive'ów dostrzega dużą niewygodę przy wkładaniu urządzenia do komputera, ponieważ często umieszcza urządzenie złą stroną. Celem wynalazku jest zlikwidowanie tego problemu poprzez modyfikację gniazda USB znajdującego się w komputerze. Zmiana polega na zastosowaniu elastycznej konstrukcji listwy portu, która dostosowuje się do ułożenia końcówki USB podłączanego urządzeni.

Co niemniej ważne, zmianie nie uległy gabaryty gniazda. Mogą być zatem bez najmniejszego problemu montowane w miejscu starych USB. Nowy port nie stracił też kompatybilności z poprzednimi typami. Nie będziemy więc musieli wymieniać posiadanych już kabli USB i przenośnych pamięci na nowe, zgodne z "polską wtyczką".

Niestety, zanim rewolucyjne w kwestii komfortu użytkowania gniazdo wejdzie do produkcji może minąć jeszcze sporo czasu. Póki co "podatne USB typu A" znajduje się na dość wczesnym etapie, a w Genewie prezentowano zaledwie makietę technologii. Mimo to, wniosek patentowy został złożony już w czerwcu 2012 roku, kiedy powstała sama koncepcja.

Fot. Archiwum AGH

Na genewskiej wystawie pojawiło się 725 wystawców z 45 krajów. Imprezę odwiedziło 60 tys. ludzi.

Złoty medal to olbrzymi sukces. Przyłączamy się do gratulacji!

[ za  uniface ]

zobacz inne huby USB w

Więcej o: