Czy iPad może zagrażać życiu?

Krótka odpowiedź brzmi - w szczególnych przypadkach tak. Tak jak zresztą każde inne urządzenie z magnesem.

Gianna Chein, czternastolatka, przeprowadziła prezentację przed członkami spotkania Heart Rhythm Society na temat zagrożenia, jakie może nieść ze sobą nieodpowiednie używanie iPada 2 przez osoby, które mają wszczepiony kardiowerter-defibrylator serca.

Kardiowerter-defibrylator to urządzenie, które w przypadku arytmii serca za pomocą impulsu elektrycznego pomaga przywrócić bezpieczny rytm zatokowy. Arytmia serca może doprowadzić do śmierci, dlatego kardiowerter-defibrylator może uratować życie. Jeśli zadziała.

Niestety, jak się okazuje, urządzenia te są podatne na działanie magnesów - zbyt bliskie ich położenie może wyłączyć kardiowerter-defibrylator. A jak wszyscy wiemy, iPad 2 ma wbudowane w obudowę magnesy, które pozwalają na korzystanie ze SmartCover.

Jak wykazała Chein, chociaż magnesy te są zbyt słabe, żeby zrobić szkodę podczas normalnego używania iPada, tak już bliskie położenie tabletu (np. zaśnięcie z nim na piersi), może wyłączyć kardiowerter-defibrylator. Stało się tak u 8 z 26 przebadanych przez Giannę osób.

Choć badania Chein nie są same w sobie odkrywcze, w końcu ryzyko związane z magnesami jest znane, to jednak pokazuje, że czasami najmniej spodziewana rzecz może zapoczątkować tragiczny w skutkach wypadek.

Źródło: Bloomberg

dane dostarcza:

Więcej o: