Google I/O 2013: Graf Wiedzy w końcu dostępny w Polsce

Graf Wiedzy czyli polska wersja Knowledge Graph poszerza możliwości wyszukiwarki Google. Po wpisaniu zapytania część informacji będzie od razu prezentowana na stronie z listą wyników wyszukiwania. Funkcja ta udostępniona została przez Google już jakiś czas temu, a teraz trafia też do polskiej wersji wyszukiwarki.

Język polski jest jednym z czterech nowych języków, w których dostępny będzie Graf Wiedzy. Znaleźliśmy się naprawdę w ścisłej czołówce, bo poza polskim Graf Wiedzy pojawia się tylko w dwóch odmianach chińskiego i po turecku.

Na czym dokładnie polega ta funkcja? Dotąd Google kierował się przede wszystkim tym, czy słowa o które go pytamy znajdują się na jakiejś stronie www. Nie analizował przy tym kontekstu zapytania, choć i tak algorytm dostosowywał odpowiedzi do tego, o co zwykle pytamy. Jednak Graf Wiedzy idzie znacznie dalej. Przeprowadza bowiem analizę słów i stara się wychwycić kontekst pytania.  Przykład - czy pytając o "Tadż Mahal" mamy na myśli słynną budowlę, restaurację indyjską w naszym mieście czy może znanego muzyka? Zależnie od tego, co Google uzna za najbardziej trafne pokaże nam nie tylko odpowiednio przygotowane odpowiedzi, ale też specjalny wyciąg informacji, który pokazywać się będzie po prawej stronie listy wyników.

fot. Google

Mechanizm Grafu Wiedzy będzie stosowany do zwracania wyników związanych z ludźmi czy miejscami. Google tłumaczy, że system poszukiwać będzie nie fraz kluczowych, lecz "bytów", które stoją za wpisanymi w wyszukiwarkę słowami. Co to są "byty"? W rozumieniu Google to przede wszystkim aktorzy, filmy, dzieła sztuki, muzea, miasta i państwa, elementy krajobrazu (rzeki, jeziora), zespoły muzyczne i albumy, planety, sportowcy, itd. Graf Wiedzy ma wiązać frazę, którą chcemy odnaleźć z faktami o wyszukiwanej rzeczy i o relacjach między nimi.

Na przykład jeśli będziemy chcieli wyszukać informacje związane z Leonardem da Vinci, to już na stronie z wynikami wyszukiwania zostaną nam zaprezentowane podstawowe informacje o nim. Do wyboru będą też dostępne wyszukiwania powiązane - może szukasz wiadomości o Rafaelu?

Sporo z tej koncepcji wyjaśnia poniższy film - można w nim włączyć polskie napisy.

 

Mamy więc dwa główne sposoby działania Grafu Wiedzy:

1. Dopasowywanie odpowiedzi do kontekstu. Tam, gdzie hasło może być dwuznaczne Google zaoferuje spojrzenie na różne wersje odpowiedzi.

2. Podsumowania najbardziej istotnych informacji - biogramy, wyróżnione najważniejsze elementy, powiązania między kluczowymi hasłami.

Podsumowanie informacji o Marii Skłodowskiej-CuriePodsumowanie informacji o Marii Skłodowskiej-Curie fot. Google fot. Google

Graf Wiedzy Google oficjalnie rusza w tej chwili, choć trzeba liczyć się z tym, że zanim stanie się dostępny dla wszystkich może minąć kilkanaście-kilkadziesiąt godzin.

To, że Graf Wiedzy trafił właśnie do Polski jako jednego z pierwszych krajów jest naprawdę świetną rzeczą. Zwłaszcza, że zdaniem Google to jedna z najważniejszych innowacji w przeszukiwaniu sieci.

Więcej o: