Google I/O: 5 ważnych rzeczy, które pokazał (lub nie) Google

Najważniejsze nowości z największej konferencji Google? Graf Wiedzy, nowe mapy i mnóstwo zmian w Google+

1. Graf Wiedzy czyli mądrzejsze wyszukiwanie

Podsumowanie informacji o Marii Skłodowskiej-CuriePodsumowanie informacji o Marii Skłodowskiej-Curie fot. Google fot. Google

Dla Polski najważniejszy jest Graf Wiedzy - polska wersja Knowledge Graph. To poważne usprawnienie wyszukiwarki Google, które sprawia, że system rozpoznaje kontekst zapytania. Jeśli poszukujemy hasła, które może mieć kilka znaczeń to Google pokaże nam te informacje, które jego zdaniem najbardziej będą odpowiadały naszym intencjom. Bardziej widocznym elementem będą wyciągi informacji - skróty biogramów czy zestawienia dotyczące miejsc lub obiektów. Pojawiać się będą po prawej stronie wyszukiwania.

Tu przeczytasz o tym więcej: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,13910902,Google_I_O_2013__Graf_Wiedzy_w_koncu_dostepny_w_Polsce.html

2. Szybsze, ładniejsze i bardziej osobiste mapy

Nowy trójwymiarowy widok map GoogleNowy trójwymiarowy widok map Google fot. Google fot. Google

Nowe mapy - tu będą spore zmiany, choć na razie nie są jeszcze dostępne ( pod tym adresem można zapisać się na testy). Przede wszystkim odświeżono wygląd map Google'a (np. działają na pełnym ekranie) i postawiono na personalizację. Możemy wpisać w wyszukiwarkę map "kawa" i dostać informację o tym, gdzie najbliżej napijemy się kawy. Przy tym zobaczymy oceny poszczególnych miejsc pisane przez innych użytkowników. Mapy będą też lepiej prezentowały widok trójwymiarowy oraz płynnie łączyły widok od poziomu Street View aż po ten znany z Google Earth. Nie wiemy jeszcze ile z funkcji związanych z personalizacją i lokalnym wyszukiwaniem będzie dostępnych w Polsce.

3. Cud techniki - Google+

Nowy trójwymiarowy widok map Google fot. Google

Do Google+ wprowadzono tak wiele zmian, że trudno wszystkie je wymienić. Przede wszystkim nowy wygląd prezentujący wpisy w postaci kart. Wprowadzenie hashtagów (#) podobnych do tych, którymi posługuje się Twitter - dzięki nim można będzie eksplorować dany temat. Mnóstwo udoskonaleń dotyczy zdjęć. Google+ będzie teraz lepiej organizował zdjęcia i pozwalał na ich błyskawiczny wybór i edycję. Sam będzie też tworzył krótkie animacje z podobnych fotografii i proponował najlepsze zdjęcia. Technologiczne Google+ wyprzedza znacząco Facebooka, choć wciąż trudno mu z nim konkurować społecznością.

4. Samsunga Galaxy S4 z nieskażonym Androidem

Samsung Galaxy S4 z czystym AndroidemSamsung Galaxy S4 z czystym Androidem fot. Google fot. Google

To właściwie ciekawostka, ale bardzo interesująca - za 649 dolarów będzie można (niestety w USA) kupić Samsunga Galaxy S4 z zainstalowanym czystym Androidem. Bez nakładek i bajerów oferowanych przez Samsunga. Wygląda na to, że będzie to wymarzony telefon dla developerów - superpotężny i nieskażony dodatkami.

5. Wielki nieobecny - Google Glass

Samsung Galaxy S4 z czystym Androidem fot. Google

Google Glass - oj, to największy zawód Google I/O. Nie było o nich praktycznie NIC! Właściwie jedyne informacje to kilka słów rzuconych przez Larrego Page'a i dużo osób siedzących na widowni w Glassach na nosach. Kiedy Google zamierza powiedzieć coś o najbardziej oczekiwanym od lat produkcie???

Zapraszamy do olbrzymiej galerii zdjęć z konferencji Google I/O 2013 .

Więcej o: