Google Glass, czyli rewolucyjne okulary Google - pierwsze wrażenia

W końcu po wielu miesiącach oczekiwania udało nam się sprawdzić, jak faktycznie korzysta się z Google Glass. I muszę przyznać, że pierwsze uczucia są mocno mieszane.

Przede wszystkim zaraz po nałożeniu Google Glass na nos ma się bardzo dziwne wrażenie. Szkiełko, na którym wyświetlany jest obraz niby nie znajduje się w polu widzenia, ale jednak kątem oka jest wciąż widoczne. Trochę dziwniej robi się, gdy faktycznie zaczniemy z Glass korzystać - wówczas trzeba podnieść wzrok i dość nienaturalnie spoglądać w górę. Może to zależy od wrażliwości oka, a może to kwestia przyzwyczajenia, ale po godzinie spędzonej z okularami Google muszę przyznać, że nie jest to najprzyjemniejsze uczucie.

Wyświetlany obraz zdaje się "wisieć w powietrzu" na wyciągnięcie ręki od nas. Nie ma więc wrażenia, że oglądamy maleńki ekran tuż przy oku, a raczej że widzimy spory obraz gdzieś w przestrzeni.

Dużo lepiej jest za to z samym wyświetlaniem informacji na malutkim szkiełku. Wita nas tam ekran powitalny, gdzie widzimy napis "OK Glass" i godzinę. Przełączanie się między kartami następuje przez gesty wykonywane na touchpadzie umieszczonym na jednej z oprawek urządzenia.

Okulary faktycznie świetnie reagują na polecenia głosowe. Wystarczy powiedzieć "OK Glass", żeby wyświetlił się ekran z poleceniami, które możemy wydać. Do wyboru są "przeszukaj internet (na frazę)", "zrób zdjęcie", "nagraj film", "nawigacja do", "wyślij wiadomość do". Co dokładnie widać przez okulary możecie się przekonać z tego filmu .

Google twierdził, że z Glass można bez problemu korzystać nawet, jeśli nosi się zwykłe okulary. Jednak Daniel Mendalka, świeżo upieczony właściciel okularów, organizator Google Developer Groups Poznań i współzałożyciel start-upu Sellbox, nie jest do końca przekonany.

Zobacz wideo

Film nakręcony Nexusem 4

Bateria w okularach ma wystarczać na dzień pracy. Ale słyszałam też inne opinie osób, które korzystają już z Glass według których bateria wyczerpuje się bardzo szybko. Jak jest w rzeczywistości - przekonamy się wkrótce.

Okulary można podpiąć do komputera i z tego poziomu przeglądać filmy czy zdjęcia zrobione za pośrednictwem Glass. Jak wyglądają takie zdjęcia? Oto dwa przykładowe (jedno "waży" 920 KB, drugie 1,1 MB). Kliknijcie na zdjęcia, to zobaczycie je w oryginale.

Fot. Joanna Sosnowska przez Google Glass

Fot. Joanna Sosnowska przez Google Glass

A przykładowy film wykonany przez okulary Google? Znajdziecie go tutaj , ale uprzedzam i z góry przepraszam - to naprawdę przykładowe nagranie.

Okulary Google można bez problemu podłączyć do komputera przez kabel USB. I okazuje się, że mają one całkiem sporą pojemność, bo aż 12,8 GB.

Pojemność Google Glass

A jak wykonane są same okulary? Trzeba przyznać, że bardzo porządnie. Wyglądają na dużo bardziej trwałe, niż zwykłe okulary.

Zobacz wideo

W sumie nadal czekam na moment, w którym będę mogła kupić Google Glass. Nawet mimo tego, że pierwsze wrażenia są raczej mieszane - działają świetnie, ale niezbyt wygodnie jest podnosić wysoko wzrok, żeby się o tym przekonać. Mam nadzieję, że do momentu, kiedy Google wypuści okulary na rynek będą już one dopracowane, ciekawa też jestem, jakie aplikacje stworzą na nie deweloperzy.

Robert Scoble, wielki popularyzator Google Glass, a zarazem poważany amerykański bloger stwierdził , że korzystanie z Google Glass sprawia, że nie trzeba odwracać wzroku od osoby z którą się rozmawia, żeby przeczytać SMS-a lub sprawdzić coś w internecie. Teraz mogę już zweryfikować te słowa. I prawda jest taka, że można nie odwracać twarzy od osoby, z którą się rozmawia. Ale wzrok odwrócić trzeba. A z tym łączy się często odwrócenie uwagi. Niby nie trzeba już sięgać po smartfon, żeby na nim przeczytać powiadomienie (co często uważane jest za niegrzeczne), ale w tym momencie przypomina mi się pewna sytuacja, jaka przydarzyła mi się w Googlepleksi

Podczas wizyty w siedzibie Google spotkałam grupę osób noszących Glass. Była wśród nich dziewczyna z zawiązanymi oczami, nosząca okulary Google i kilka innych osób. Dziewczyna szła niepewnie po trawniku, asekurowana przez jednego z pracowników koncernu. Oczywiście podeszłam do tej grupy, żeby zapytać o nowości związane z Glass i wypytać o wrażenia z korzystania. Okazało się, że część z tych osób prowadziła rozmowę wideo, a dziewczyna z przepaską na oczach słyszała wskazówki udzielane jej za pośrednictwem Glass, bowiem osoba z którą rozmawiała widziała to, co powinna widzieć ona.

Gdy podeszłam i zaczęłam rozmawiać z grupą w pewnym momencie jedna z osób podniosła dziwnie wzrok, patrzyła przez chwilę w dal i nagle odeszła. Chwilę później okazało się, że ktoś rozpoczął z nią hangout właśnie przez Google Glass [ hangout to wideorozmowa - jedna z usług Google - przypis red. ]. Czy to bardziej społecznie akceptowalne, niż sprawdzanie powiadomień na smartfonie? Pewnie nie. Ale nie mam też wątpliwości, że "wearable computing", czyli technologia która nie jest już "urządzeniem", ale częścią wyglądu, taką jak właśnie okulary albo zegarek, to przyszłość. Że właśnie w tę stronę rozwijać się będą przyszłe rozwiązania.

A nasz odbiór osób z takimi na przykład okularami Google, które nagle spoglądają gdzieś w górę nieobecnym wzrokiem? To też pewnie będzie musiało się zmienić. Dokładnie tak samo, jak w większości akceptowalnym stało się zerkanie co jakiś czas na ekran smartfona.

dane dostarcza:

Więcej o: