Według danych zebranych przez Kokuyo S&T użytkownicy błyskawicznych klejów narzekają na ich barwę. Przezroczyste ciecze, które w kilka sekund potrafią skleić różne powierzchnie są trudne do nakładania, bo nie widać gdzie i ile już ich użyliśmy. Użytkownicy super szybkich i mocnych klejów cyjanoakrylowych (np. produkty takie jak Super Glue, Kropelka itp.) zapewne wiedzą o czym mowa. Rozwiązaniem tego problemu mogło by być barwienie kleju, ale wtedy byłby on widoczny na złączonych powierzchniach. Japoński producent postanowił więc połączyć dwa rozwiązania. Nowy klej RedTech ma kolor czerwony. Został jednak wyprodukowany z użyciem technologii fotochromatycznej, dzięki czemu po czasie zmienia barwę. Wystarczy mu nie więcej niż pół godziny, by stał się przezroczysty.
Firma uzyskała patent na swoją technologię polegającą na dodaniu do kleju cyjanoakrylowego około 0,05-5 procent fotochromatycznego związku organicznego (grupa związków - diarylethene przyp. autor)
- pisze o tym wynalazku Chikara Nakayama z magazynu Nikkei Monozukuri.
Znikający klej
Dzięki temu klej staje się podatny na światło. Przez pierwsze trzy minuty zachowuje swój ostry, czerwony kolor ułatwiając nałożenie na łączone powierzchnie. Po około 180 sekundach zaczyna tracić barwę i w ciągu 10 do 20 minut staje się zupełnie przezroczysty. Najważniejsze jednak, że mimo dodania zmieniana barwy, klej zachowuje jednocześnie swoje podstawowe właściwości. Jest w stanie natychmiast połączyć powierzchnie i wyschnąć w kilka, do kilkunastu sekund.
Póki co producent nie podaje informacji o sprzedaży swojego znikającego kleju w Europie. Nie wiadomo też jak zjawisko zmiennej barwy wpłynie na jego cenę.