"GIF"? Wymawiasz to źle

Steve Wilhite, który wprowadził standard GIF, stwierdza, że wszyscy źle wymawiają jego nazwę. "To miękkie G" - uważa. Czyli jak mamy od teraz mówić?

Graphics Interchange Format czyli GIF powstał w 1987 roku. Jego twórcą jest Steve Wilhite, ówczesny pracownik firmy CompuServe.

Jego firma potrzebowała sposobu na wyświetlanie map z pogodą. I w ten sposób mający doświadczenie w kompresji programista zaczął kreować nowy format pliku graficznego.

Na pierwszym obrazku zapisanym w GIFie był samolot. A kiedy po miesiącu Wilhite postanowił pokazać swoje dziełom kolegom ci... po prostu odeszli od biurek, porzucili prace nad czarno-białymi formatami.

"Triumf szybkości i kompresji - GIF był w stanie poruszać się tak szybko jak internetowa subkultura a dziś stał się najważniejszym źródłem memów".

- Stwierdził wynalazca formatu.

Odniósł się też do sposobu wymawiania nazwy swego dzieła. Jedni mówią "gif" inni "dżif".

"Oksfordzki Słownik Angielskiego dopuszcza obie wymowy. Ale się mylą. To miękkie 'g', wymawiane 'jif'. Koniec i kropka".

Zatem według autora: "dżif". Językoznawcy zapewne powiedzą, że choć autor ma prawo określić jak życzyłby sobie wymawiania tego słowa to w dłuższej perspektywie o sposobie, w jaki wymawiane jest dane słowo decyduje... zwyczaj językowy. A wy jak wymawiacie GIF?

[ za businessinsider.com ]

Więcej o: