Dlaczego? Odpowiadamy na Wasze pytania #7

Po przerwie wracamy z odpowiedziami na Wasze pytania. Dziś koszt wysłania w kosmos gitary i pytanie, które okazało się nadzwyczaj trudne - ile dni ma serwis Technologie.gazeta.pl

Dlaczego to nasz cykl , w którym bardzo staramy się odpowiadać na Wasze pytania. Nie na wszystkie, a na te, na które odpowiedzieć się da. Zapraszamy więc do zadawania pytań - albo w komentarzach, albo mailem na adres chce.wiedziec@gazeta.pl. Wasze pytanie trafiają na listę, stopniowo na nie odpowiadamy. A teraz - czytajcie i pytajcie.

Widziałem jak Kapitan Chris Hadfield gra na ISS na gitarze. Pytanie: ile kosztowało NASA wyniesienie gitary na orbitę?

Koszt wyniesienia 1 kg na orbitę wynosi obecnie około 5000 dolarów. 10 lat temu było to dwa razy więcej. Gitara akustyczna waży 2-3kg. Warto jednak zauważyć, ze Chris Hadfield nie przywiózł ze sobą gitary - była ona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już od dawna. To jeden z wielu przedmiotów mających uprzyjemnić życie w ciasnych i mało komfortowych wnętrzach Stacji - astronauci spędzają tam po pół roku, więc zrozumiałe jest, że muszą zajmować się czymś poza pracą i snem.

Czy to prawda, że nadajniki WiFi "gotują" liście drzew?

Nie, choć długość fal w mikrofalówkach i nadajnikach wi-fi jest zbliżona, to energia emitowana przez nadajnik radiowy jest nieporównywalnie mniejsza i z pewnością niczego nie ugotuje.

Dlaczego niebo jest niebieskie a nie fioletowe?

Wszystko zawdzieczamy ziemskiej atmosferze. Promienie Słońca, które do nas docierają, trafiają na warstwę gazów otaczających Ziemię, a ich cząsteczki rozpraszają światło w różnych kierunkach. Światło słoneczne dociera do nas pod postacią fal świetlnych. Przeszkody w postaci atmosfery najlepiej omijają fale w kolorach niebieskim, indygo czy fioletowym - to właśnie ich jest najwięcej i dlatego niebo widzimy jako niebieskie. Gdyby nie było atmosfery, niebo widzielibysmy jako czarne.

Zimą za to niebo jest szare - to przez kryształki wody i lodu zawieszone w powietrzu, które sprawiają, że wszystkie kolory fal są rozpraszane i dlatego widzimy szare niebo.

Jak powstało oko Sahary? Czy były kiedyś prowadzone na ta struktura badania ? W przyrodzie nie powstają koła jeśli nie działa specjalnie na nie siła grawitacji dlaczego wiec ta struktura ma formę kola ?

Jest to dość tajemniczy twór, który dawniej uważano za krater meteorytowy. Badania wykazały jednak brak jakichkolwiek dowodów na uderzenie ciała niebieskiego, więc dziś uważa się Oko Sahary za strukturę geologiczną. Najnowsze analizy wskazują, że jest to być może skutek działania wód hydrotermalnych.

A w przyrodzie jest mnóstwo kół - choćby koliste liście, cętki czy jeziora.

[źródło Crazy Nauka ]

Ile dni prowadzony jest (już) serwis technologie.gazeta.pl?

Wbrew pozorom to bardzo skomplikowane pytanie. Najstarszy tekst jaki znaleźliśmy w archiwum pochodzi z 11 maja 2004 roku. Jeśli przyjąć tę datę jako graniczną i uwzględnić pojawiające się w międzyczasie lata przestępne, to nasz serwis istnieje od 3271 dni.

Ale - w 2004 roku Technologie były jeszcze częścią działu Gospodarka. Własny profil w Google Analytics otrzymały w maju 2008 roku, więc jeśli 15 maja przyjąć jako graniczną, to nasz serwis istnieje 1834 dni. Aby podać Wam skalę trudności pytania, zacytuję odpowiedź, jaką dostaliśmy od naszego działu analiz:

"No to wmordziachę nie jest proste pytanie. Poszukamy (jakoś). A nie łatwiej odpowiedzieć na pytanie: Jaki wpływ miał wczesno-francuski merkantylizm na pozycję zajmowaną przez Państwo Środka w globalnej gospodarce?"

Chciałbym się dowiedzieć, jaka ilość bakterii / wirusów jest dla człowieka niebezpieczna i jest w stanie wywołać infekcję. Może dla przykładu grypa i salmonella. Chyba człowiek nie choruje od jednego patogenu.

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jaką drogą dostają się patogeny, jaka jest kondycja układu odpornościowego człowieka, jaki jest mechanizm działania danego patogenu. Ale też - w jakim "towarzystwie" trafiła do żołądka pałeczka salmonelli. Do najbardziej skutecznych patogenów należą na przykład rotawirusy - pełne objawy chorobowe mogą pojawić się już pod wpływem zaledwie 10 wirionów.

Więcej o: