Jedzenie z drukarki 3D to pomysł na żywność w kosmosie?

NASA rozpoczęła prace nad drukarką 3D, która zapewni kosmonautom dostęp do żywności nawet przez 30 lat. Może się też okazać, że w niedalekiej przyszłości takie urządzenie będzie niezbędne na Ziemi. Coraz trudniej wykarmić jej mieszkańców...

NASA wybrała już specjalistę, który będzie dla niej pracował nad drukarką 3D, która... nakarmi kosmonautów. Grant w wysokości 125 tys. dol. został przyznany firmie Anjan Contractor. Za te fundusze ma powstać prototyp urządzenia będący w stanie automatycznie "tworzyć żywność".

Fot. Quarz

Idea urządzenia to zestawienie ze sobą pojedynczych bloków wypełnionych sproszkowaną żywnością. Każdy "kartridż" ma mieć żywotność 30 lat, co pozwoli kosmicznym podróżnikom zajadać się ciasteczkami lub pizzą przez długi czas.

Pierwszą potrawą, jaką ma stworzyć Anjan będzie czekolada, następną pizza. Ma wyglądać zupełnie normalnie: najpierw warstwa ciasta, które będzie wypiekane, następnie pomidory w proszku, trochę wody i... mamy pyszną pizzą Margherita!

Dla smakoszy "dodatki z protein". Nie wiadomo co kryje się pod tą nazwą, ale przecież najtańsze pizze z polskich sklepów pełne są tajemniczych składników. Czasami lepiej nie wiedzieć co się je.

 

Bez wątpienia jeśli człowiek ma znaleźć się kiedyś na Marsie "moduł kuchenny" musi dotrzeć na niego jako jeden z pierwszych. NASA chce pójść krok dalej i zapewnić kosmonautom posiłki lepsze i znacznie trwalsze niż te dostępne na ISS. Prezentują się tak:

Fot. Wikimedia

Prace nad "drukarką do żywności" są częścią większego planu. NASA chciałaby tworzyć podobną techniką budynki, satelity.

A sama drukarka, która ma działać na oprogramowaniu Open Source, być może pozwoli rozwiązać problem głodu na Ziemi.

"Myślę, jak wielu ekonomistów, że obecny system żywienia nie sprosta wymaganiom 12 miliardów ludzi"

- powiedział o niedalekiej przyszłości twórca przestrzennej drukarki i dodał:

"Być może będziemy musieli zmienić swój pogląd na to co nazwiemy żywnością".

Drukowana żywość może wyglądać tak:

Fot. Quarz

Apetyczne, prawda? Ale jeść to przez 15-30 lat? Podój kosmosu chyba nie jest dla mnie.

[ za news.discovery.com ]

Więcej o: