Polski łazik najlepszy - wygrał amerykański konkurs marsjański

Drużyna studentów z Białegostoku zwyciężyła w konkursie łazików marsjańskich, organizowanych przez Mars Society. Polacy zdobyli rekordową, niespotykaną do tej pory liczbę punktów.
Gratulujemy wszystkim drużynom, które ukończyły University Rover Challenge 2013. Zespół Hyperion z Politechniki Białostockiej zdobył aż 493 punkty. Nie, to nie pomyłka... z 500 punktów możliwych do zdobycia, zdobyli aż 493, to najwyższy wynik osiągnięty w konkursie. Zespół Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej znalazł się na drugim miejscu, z wynikiem 401 punktów, a zespół z Oregon State University na trzecim (350 punktów).

czytamy na stronie Mars Society. Drużyna Hyperion składa się ze studentów Wydziału Mechanicznego, znajdują się w niej Robert Bałdyga - programista, Ariel Lech - mechanik, Michał Grześ - konstruktor, Jakub Maliszewski - elektronik, Jacek Wojdyła - elektronik. Koordynatorem projektu jest mgr inż. Piotr Ciura, a opiekunem drużyny dr inż. Kazimierz Dzierżek.

University Rover Challenge (Pojedynek Uniwersyteckich Łazików) to zawody organizowane od 2007 roku. Konkurs przeprowadzany jest w Stanach Zjednoczonych, na pustyni w Utah, gdzie panują warunki podobne do tych marsjańskich.

Już w poprzednich edycjach konkursu Polakom udało się pokazać swój potencjał. W 2009 r. robot Skarabeusz z Politechniki Warszawskiej zakwalifikował się do ścisłego finału. Zajął dziewiąte miejsce, ale miał pecha - z powodów "niezależnych od konstruktorów" dotarł on do Utah dopiero... w drugim dniu konkursu. W 2011 roku Polacy, konstruktorzy łazika Magma 2, zajęli pierwsze miejsce .

Zobacz wideo

Zasady konkursu

Na URC składa się 5 wyzwań. Cztery z nich to konkurencje dla łazików, w piąta - dla konstruktorów. Łaziki muszą odnaleźć zaginionego astronautę, znaleźć i udokumentować ślady życia, precyzyjnie orientować się w terenie i przejść zdalną naprawę. Studenci zaś muszą zaprezentować się przed organizatorami konkursu. Więcej o szczegółach poszczególnych wyzwań stojących przed łazikami dowiecie się z tego tekstu .

Fot. Facebook/ Projekt Hyperion

URC 2013

Polacy mieli w tym roku sporą konkurencję. W sumie na zawody zarejestrowało się 14 drużyn z całego świata, w tym trzy z Polski: Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej, Hyperion z Politechniki Białostockiej i SKNL Rovet Team z Politechniki Rzeszowskiej. Zwycięski zespół Hyperion otrzymał nagrodę finansową. Będzie także mógł zaprezentować swoją maszynę podczas międzynarodowego konwentu Mars Society. Wezmą w nim udział przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firmy z sektora kosmicznego.

Trudno tu opanować radość! Co prawda już raz Politechnika Białostocka triumfowała w URC (łazik Magma w 2011 roku) ale teraz zgarnęliśmy aż dwa pierwsze miejsca! Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że w Polsce mamy specjalistów światowej klasy to powinien to jeszcze raz przemyśleć. To właśnie ONI za kilka, kilknaście lat będą budowali prawdziwe roboty marsjańskie. Drzwi do NASA czy ESA właśnie się dla nich otwierają

komentuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Planetarium Niebo Kopernika wspierało udział polskich zespołów w URC

Więcej o: