Waszym Zdaniem: PRISM Was nie zaskoczył i nie macie zamiaru zmieniać przyzwyczajeń

W naszym cyklu "Waszym Zdaniem" pytaliśmy ostatnio, co sądzicie o programie PRISM i o to, jak może wpłynąć na Wasze życie. Okazuje się, że nie macie zamiar rezygnować z usług gigantów, którzy mają współpracować ze służbami specjalnymi USA, a samo istnienie programu PRISM nie jest specjalnym zaskoczeniem.

Na pytania zadane w ankiecie odpowiedziało 1014 osób. Aż 63% z was stwierdziło wprost, że program taki jak PRISM po prostu musiał istnieć. Zaskoczonych jest tylko 2% (19 osób). Co więcej, 413 osób (40%) uważa, że w Polsce też funkcjonuje program podobny do PRISM. Zdecydowanie nie zgadza się z tym 2% z was, a 15% powątpiewa.

Ciekawie rozkładają się głosy w odpowiedzi na pytanie, czy macie zamiar zrezygnować z usług gigantów technologicznych, którzy mają brać udział w programie PRISM. Przypomnijmy, że chodzi o firmy i usługi takie jak Microsoft, Google, Facebook, Skype, YouTube. Większość, bo 34% z was postanowiła dalej korzystać z rozwiązań znanych koncernów. Rezygnację deklaruje 18%, a 256 osób (25%) chciałoby, ale nie widzi produktów, które mogłyby zastąpić im Gmaila, Facebooka czy YouTube'a.

Bardzo zgodni byliście też w ocenie Edwarda Snowdena, czyli osoby która ujawniła mediom szczegóły działania programu. Stwierdziliście, że jest to odważny człowiek (60%) albo bohater (22%).

319 osób (32%) deklaruje, że będzie odtąd bardziej świadomie i ostrożnie korzystać z różnych usług sieciowych. Na przeciwległym biegunie znalazło się 305 osób (30%), które są raczej sceptyczne i uważają, że ostrożność niczego nie zmieni.

Więcej o: