Windows 8.1 w kalejdoskopie opinii

Redakcje technologiczne z całego świata wzięły pod lupę Windows 8.1. Opinie zasadniczo są zbieżne: to bardzo cenna dla użytkowników poprawka, którą wielbiciele ósemki z pewnością pokochają. A sceptycy? Microsoft wprowadził dla nich kilka zmian, wciąż jednak nie jest jasne, czy dostatecznie wiele.

Firma robi co może, by wizerunek najnowszych "okienek" nie kojarzył się źle. Historia nie do końca sprawiedliwie nielubianej Visty uczy, że czasami zła prasa wystarcza, by rynek niechętnie odnosił się do produktu.

Wydana w środę aktualizacja 8.1 (wersja Preview) jest więc nowym otwarciem. Wprowadzono w niej szereg udogodnień i nowych funkcji (o szczegółach przeczytać można tu ). Jak przyjęła to branżowa prasa?

Engadget: kto lubi, ten pokocha, kto nie kocha nie polubi

Redaktorzy serwisu skrupulatnie wyliczyli wszelkie nowości Windows 8.1. Wciąż jednak mają wątpliwości:

"Nie jesteśmy przekonani, czy Windows 8.1 jest na tyle wyjątkowy by przekonać tych, którzy sceptycznie podchodzili do Windows 8, zawsze jednak mogą przyjrzeć się systemowi ponownie. Główny nurt zmian jak opcje tła, bootowanie bezpośrednio do Pulpitu, więcej opcji okien, przeprojektowany Windows Store i nowa aplikacja Reading List czyni tę wersję systemu bardziej przyjazną w użyciu. Ci który kupili już ósemkę powinni jak najszybciej pobrać aktualizację".

Cnet - Microsoft zrobił dużo ale czy nie za mało?

Serwis podkreśla , że zmiany wprowadzone w wersji 8.1 są wynikiem "wsłuchania się w głos" szczególnie tych użytkowników, którzy nie bardzo polubili nowy interfejs. I choć redakcja stwierdza stanowczo, że Microsoft wykonał "dobrą robotę" ma wątpliwości, czy 8.1 jest w stanie przekonać do siebie tych, którzy nie są gotowi na dotykowy interfejs.

"Kluczowe pytanie brzmi: czy Microsoft zrobił dostatecznie dużo by osłodzić gorzki smak, który czuje część użytkowników Windows 8. [...] 8.1 chyba wciąż za bardzo polega na dotyku. Być może nie będzie w stanie naprawić szkód wyrządzonych przez poprzednika. Jednakże jest bardzo potrzebny a w niektórych kwestiach czyni imponujący krok w odpowiednim kierunku".

BGR - Windows 8.1 nie wykonał misji

Mocny tytuł rozpoczyna bezkompromisowy komentarz :

"Aktualizacja 8.1 miała jedną misję: zyskać przychylność osób, które były krytyczne wobec Windows 8 i obawiały się przejść na system zaprojektowany przede wszystkim jako dotykowy."

Dalej redakcja cytuje opinie Ryana Nakashimy z Associated Press.

"Po pewnym czasie spędzonym z [Windows 8.1] aktualizacja wydaje się raczej plastrem na coraz bardziej powiększającą się otchłań".

dalej czytamy:

"Problemem jest fakt, że ponad miliard komputerów osobistych, na których zainstalowano którąś z wersji Windows działało do minionego października, kiedy to Microsoft wypuścił Windows 8. Wszystkie te komputery reagują na myszki i klawiatury a nie dotykowe ekrany czy inne metody sterowania jak głos czy gesty, co reprezentuje przyszłość komputerów. Pomóc [użytkownikom] przekroczyć ten swoisty most to jeden z celów Windows 8.1".

W konkluzji BGR stwierdza, że Windows 8.1 po prostu nie jest udany i po raz ostatni cytuje Nakaszimę:

"Po spędzeniu z urządzeniami działającymi pod kontrolą Windowsa 8.1 kilku godzin wciąż jest dla mnie niejasne, czy środowisko oparte na dotyku jest tym, czego chcą tradycyjni użytkownicy Windows. Czy mogą realizować zadania dla których wybrali ten system?"

Digital Trends - problemy Windows 8 rozwiązane, ale czy o to chodziło?

Redakcja portalu twierdzi, że chyba lepiej byłoby, gdyby Microsoft po prostu wstrzymał się z premierą "ósemki" i wypuścił ją od razu w poprawionej wersji. Znów czytamy o wątpliwościach dotyczących "przekonania nieprzekonanych".

"Zmiany w systemie 8.1 trzeba ocenić wysoko ale wciąż nie możemy powiedzieć, że Microsoft wprowadził je by uciszyć pokrzykiwania nowych użytkowników Windows 8 (lub Windows 7/XP opornych na zmianę)."

Pc World - zmiany docenione, wątpliwości nierozwiane

Kolejny serwis podkreśla, że Microsoft napracował się przy poprawkach. Po raz kolejny pada jednak pytanie o generalny sens nowego systemu.

"W tej chwili moje [poprzednio głoszone] tezy pozostają niezmienione. Windows 8 montuje tabletowy interfejs na interfejs PC. A większość użytkowników patrzących na to z perspektywy PC jest w szoku. [...] doceniam to co Microsoft zrobił w Windows 8 ale oczekiwałbym więcej."

Extreme Tech - Microsofcie, dobra robota, szkoda, że spóźniłeś się rok!

Portal podkreśla , że Windows 8 jest szybszy, bezpieczniejszy i bardziej wydajny od poprzednika. A poprawka 8.1 zmienia system na tyle, że wreszcie "jest się po co przesiadać".

"Czy Windows 8.1 zrobił dostatecznie wiele by uwolnić cię od irytującego i inwazyjnego interfejsu Metro? Czy 8.1 uczynił "ósemkę" możliwą do używania przy pomocy klawiartuy i myszki? Czy Windows 8.1 sprawił, że interfejs Metro staje się mniej wstrętny dla użytkowników Desktopów? TAK! Dobra robota Microsofcie, choć jesteś spóźniony rok "

Computerworld przeprowadza ankietę

Portal postanowił spytać swoich czytelników o Windows 8.1. Rozstrzygnięcia nie ma. Nieco ponad 37% badanych twierdzi, że Windows 8.1 sprawi, że większość problemów użytkowników Windows 8 zniknie. Tymczasem przeciwnego zdania jest również niemal 37% badanych. Odpowiedzieli na pytanie redakcji: "Wątpliwe. Windows 8 to za mało i za późno".

Fot. Computerworld

PCMag - krok w dobrym kierunku

Dziennikarze portalu są zadowoleni z tego co zobaczyli testując poprawkę Windows.

"Windows 8.1 może nie wygrać z całą krytyką Windows 8 ale czyni wiele ważnych kroków w  kierunku bycia pierwszoligowym systemem zarówno na tablety jak i komputery".

- czytamy.

Redakcja przypomina też, że wypuszczona w środę aktualizacja to wciąż wersja Preview a finalne poprawki trafią do użytkowników jesienią.

Windows 8.1 ociepla wizerunek

Windows 8.1 wprowadza do systemu wiele nowości. Niektóre można uznać za kosmetyczne (np. zmianę wielkości kafli) inne za kluczowe (możliwość wyłączenia kafelkowego interfejsu przy starcie).

Czy najnowsza aktualizacja przekona niedowiarków, takich jak ja? Czy cała masa udogodnień i ulepszeń sprawi, że "niedotykowi" użytkownicy zapragną w końcu zmiany systemu?  Z pewnością długo oba wcielenia systemu - klasyczne i dotykowe - będą jednocześnie funkcjonować na rynku.

Trzeba też podkreślić, że Windows 8.1 ułatwia obsługę systemu przy pomocy klawiatury i myszki. Pozwala "schować kafle", dodaje do systemu bardzo dużo funkcji. To ociepla wizerunek "ósemki". Może pomóc przekonać do przesiadki tych, którzy mają np. komputer ze zwykłym monitorem.

Z biegiem miesięcy i lat okaże się, że to właśnie dotykowy interfejs jest tym, czego oczekują użytkownicy. Na pewno chodzi o rozrywkę. Co jednak z segmentem biurowym, produkcyjnym? Czy dla sekretarek, grafików i księgowych Windows 8 bądź 8.1 jest na tyle atrakcyjny by porzucać stare, ale jakże silne przyzwyczajenia?

System Windows 8.1 w wersji Preview możecie pobrać za darmo z serwisu Sciagnij.pl

pcworld.com

Więcej o: