HTC i Samsung - tyle ich łączy. Ale wyniki finansowe nie pozwalają zapomnieć o różnicach

Firmy HTC i Samsung ogłosiły właśnie spodziewane wyniki finansowe za drugi kwartał 2013 roku. HTC zanotowało poważną stratę w porównaniu do ubiegłego roku. Samsung zaś ogłosił rekordowe zyski, ale inwestorzy i tak nie są zadowoleni.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy HTC miało zarobić 41 milionów dolarów. Przychód wyniósł 2,35 miliarda dolarów. Jeśli spojrzymy na kondycję firmy w perspektywie roku to okaże się, że wyniki finansowe za drugi kwartał 2012 roku były znacznie lepsze. HTC zarobiło wtedy 246 milionów dolarów, a przychód wynosił 3 miliardy USD. Oznacza to, że przychód skurczył się o 22%, a zysk aż o 83%.

Nie pomógł nawet jeden z najlepszych dostępnych obecnie na rynku smartfonów z Androidem - HTC One. Powszechnie chwalony za wykonanie, design i nową nakładkę na system operacyjny, One nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Częściowo może dlatego, że kilkukrotnie opóźniano jego wejście na rynek, a częściowo dlatego, że musiał radzić sobie z mocną konkurencją - choćby w postaci Samsunga Galaxy S4.

No właśnie - Samsung. Koreańska firma obrała całkowicie inną metodę na podbój rynku mobilnego. Jest obecna w absolutnie każdym segmencie - od telefonów najtańszych, przez pancerne, smartfony niedrogie i ze średnie półki po absolutnie topowe urządzenia. I jak widać po wynikach finansowych - taka strategia się sprawdza.

Samsung ogłosił, że według prognozy drugi kwartał 2013 przyniósł zysk w wysokości rekordowych 8,3 miliarda dolarów. Rok wcześniej Samsung zamykał Q2 z wynikiem o 3 miliardy mniejszym.

Rekordy nie satysfakcjonują jednak analityków i inwestorów, którzy spodziewali się, że gigant osiągnie zysk na poziomie niemal 9 miliardów dolarów. Jak pisaliśmy już wczoraj

Inwestorzy Samsunga zachowują się trochę jak inwestorzy Apple. Obawiają się, że "nie ma życia po Galaxy S4".
Więcej o: