Nowy iPhone będzie miał obudowę z... "ciekłego metalu"?

Kolejne doniesienia o najnowszym smarfonie Apple nie skupiają się na lepszym procesorze czy ekranie. Coraz częściej mówi się o nowym rodzaju obudowy wykonanym z "ciekłego metalu".

W maju portal BGR opublikował zdjęcia, które mogły zadziwić. Przedstawiały iPhone'a wykonanego w mieniącej się na złoto obudowie . Propozycja nie pochodziła jednak od Apple ale od firmy Anostyle.com, która za jedyne 850 dolarów zmieni kolor dowolnego urządzenia mobilnego Apple.

Nieco później ten sam portal opublikował fotografie portów na karty SIM w beżowym i ciemnoszarym kolorze. Uwagę redaktorów przykuła też technologia wykonania elementów. Wyglądają jakby były formowane wtryskowo.

I stąd wniosek, że nowym iPhone będzie wykonany z  tzw. ciekłego metalu. Na rynku podobne rozwiązanie funkcjonuje od dekady  - chodzi o luksusowe, należące niegdyś do Nokii, telefonu Vertu.

Tytan wśród smartfonówTytan wśród smartfonów Fot. Vertu.com Fot. Vertu.com

Czym jest ten "ciekły metal"? To tak zwany stop amorficzny zwany bardziej swojsko szkłem metalicznym. W skrócie - to stop metali przygotowany tak, by nie powstała w nim normalna struktura krystaliczna. Zamiast tego atomy rozmieszczone są niczym w cieczy i stąd nazwa "ciekły". Jego szczególną właściwością jest wyjątkowa odporność na odkształcenia i duża elastyczność. Dlatego zastosowanie go jako obudowy telefonu wydaje się bardzo ciekawym pomysłem.

Szkło metaliczneSzkło metaliczne fot. Wikipedia/Björn Gojdka fot. Wikipedia/Björn Gojdka

Ciekły metal jest jednak trudny i drogi w obróbce. Vertu są wytwarzane jedynie w tysiącach egzemplarzy i kosztują fortunę. Apple zapewne myśli o sprzedaży nowego smarfona idącej w miliony. Wygląda jednak na to, że inżynierowie z Cupertino znaleźli sposób na szybkie i ekonomiczne wytwarzanie produktów z nowego rodzaju materiału.

Jeśli doniesienia BGR się sprawdzą będzie to potwierdzało pewien trend. Coraz trudniej ulepszać parametry techniczne, łatwiej zatem przekonać do siebie klienta trwałą obudową. Szczególnie kiedy największy rywal czyli Samsung wciąż oferuje swe topowe modele wykonane "jedynie" w plastiku, choć to może się wkrótce zmienić. Ale nawet jeśli Samsung zdecyduje się wzmacniać obudowy swojego sprzętu włóknem węglowym decyzja Apple może okazać się lepsza.

[ za bgr.com ]

Więcej o: